30 Ağustos Zafer Bayramı

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

2930 Ağustos Zafer Bayramı şehitlerimizi anma günü, bağımsızlığımızı nasıl kazandığımızı yeniden hatırlama günü…

30 Ağustos hangi yılın 30 Ağustosu, o tarihte ne olmuş biliyor musunuz? Neyi kutladığımızı daha iyi tasavvur edebilmeniz için, 30 Ağustos 1922 tarihinde yaşananlar…

Başkomutan Mustafa Kemal önderliğinde ki Türk kuvvetleri Sakarya Savaşı’ndan sonra büyük taarruz için 26 Ağustos’a kadar taarruza kalkacağı mevzilere yerleşmeye başlalar. Bu öyle bir yerleşmedir ki 40 ile 120 km arasında mesafeyi yürüyerek kat eden Alaylar, Tugaylar, Tümenler geceleri yürüyüp gündüzleri, düşman uçakları tarafından görünmemek için gizlenirler. Durumdan hiç bir şüphe duymayan Yunan kuvvetleri ve destekleyenleri (başta İngiltere ve diğerleri) aylarca tahkim ettikleri mevzilerinin geçilmesinin imkânsız olduğunu düşünürler.

26 Ağustos sabah, saat 05.30’da Türk topçu birlikleri Afyon’un güneyinden düşman siperlerini ateşle vurmaya başlar. Mustafa Kemal’in emri ile düşmana hücum edilir. Bu hücum Türk Milleti’nin emperyalist devletlere başkaldırışının artık doruk noktasıdır. Bıçak kemiğe dayanmış, zaferden başka seçenek kalmamıştır. Büyük bir hızla ve bütün gücüyle taarruz eden Türk Ordusu, geçilmesi imkânsız denilen düşman mevzilerini 36 saatte dağıttır ve düşmanı geri çekilmek zorunda bırakır. 30 Ağustos’ta düşman çember içine alınmıştır. Birçok esir alınır. Kaçan Yunan kuvvetleri Ege denizine kadar kovalandıktan sonra denize dökülür.

Zafer Bayramı; şanlı ve haklı İstiklal Mücadelemizin en önemli duraklarından, en büyük başarılarından ve en güçlü seslerinden biridir. Bu nedenledir ki; aradan geçen 90 yıl geçmesine rağmen halen zihinlerimizde taptaze ve dipdiridir.

Bu mutlu günde, bize bağımsızlığımızı kazandıran Atatürk ve silah arkadaşları ile kahraman Türk Ordusu’na şükran ve minnetlerimi sunuyor, ebediyete intikal edenleri rahmetle anıyor ve ulusumuzun Zafer Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.

0282 726 0 555