Ağız Ve Diş Tedavilerinde Genel Anesteziye Alternatif Sedasyon Tekniği

Dr. Yaşar PALA
Tarafından gönderildi: Samet ALACA Yorumlar: 0

Ağız Ve Diş Tedavilerinde Genel Anesteziye Alternatif Sedasyon Tekniği

 Optimed Sağlık Grubu çatısı altında Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Yaşar Pala’nın hayata geçirdiği “Dental Sedation and Anesthesia Team” basit uyku sedasyon tekniği ile özellikle diş hekimi korkusu olan yetişkinlere ve çocuklara genel anesteziye alternatif bir çözüm sağlıyor.

Son yıllarda ameliyat dışı tıbbi işlemlerde sıklıkla tercih edilen ve tıp literatüründe uyutma tekniği olarak bilinen sedasyon, aynı zamanda tedavi esnasında hastada oluşan kaygı, stres ve korkuyla baş edilmekte de kullanılan etkili bir anestezi yöntemidir. “Uykulu sakinlik” olarak tanımlanan sedasyondan özellikle ağız ve diş tedavilerinde faydalanılan bir tekniktir.

Basit uyku sedasyon tekniği ile diş hekimi korkusu, aşırı bulantı, kusma refleksi olan erişkinler, diş tedavisi sırasında diş hekimi ile iş birliğine yanaşmayan çocuklar ve engelli bireylerde özellikle ağız ve diş tedavilerinde olumlu sonuçlar elde ediliyor. Özel Optimed Çorlu Tıp Merkezi’nde ağız ve diş tedavileri alanında sedasyon için hizmet veriliyor.

Sedasyon Nasıl Uygulanır?

Sedasyon aracılığıyla bugüne kadar yaklaşık 1.300 vakayı geride bırakıldı. Sedasyon genel anesteziye alternatif basit bir uyku yöntemidir. Sedasyon sırasında hastalar evdeki uyku gibi kendi solunumlarını devam ettirir ve düzeyine bağlı olarak sözlü ve ağrılı uyaranlara yanıt verebilir halde olur.

Sedasyon uygulanması planlanan hasta, öncesinde anestezi uzman doktoru tarafından değerlendirilir ve muayene edilir. Uygulama ile ilgili bilgi verilir. Sedasyon uygulaması için hastanın 4 saat aç olması gereklidir.

Sedasyon uygulaması hastaya damar içinden ilaçlar verilerek gerçekleştirilir. Anestetik gazlar kullanılmaz. Çocuklarda damar yolu açmayı kolaylaştırmak için ağızdan meyve suyu ile ilaç verilerek sakinlik oluşturulur. Daha sonra damar yolu açılır. Sedasyon halinin devamı damardan ilaç yapılarak sürdürülür.

İşlem tamamlandığında kullanılan ilacın etkisini ortadan kaldıran diğer bir ilaç uygulanarak sedasyon hali sonlandırılır. Hasta dinlenme odasına alınır burada yarım saat ile 1 saat arasında tedbir amacıyla bekletilmesine müteakip eve gönderilir.

Sedasyon için kullanılan ilaçlar anestezi branşının en basit ilaçlarıdır ve bu nedenle vücuttaki organ sistemlerinde fonksiyonel yan etki oluşturmaz. Sedasyon ilaçları vücuttan çok kısa sürede atılır bu sayede aynı kişiye kısa zaman aralıklarında tekrardan uygulanabilir. Gerektiğinde aynı gün içinde bile tekrar sedasyon uygulaması yapılabilir.

Sedasyonun gözlenen en sık yan etkisi kusmadır. Bunun önlenmesi için işlem sonlanırken hastalara bulantı kusma giderici ilaç uygulanır, bu sayede bu yan etkinin sıklığı da önemli ölçüde azaltılmış olur.

 *Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız. İçeriklerde Optimed Sağlık Grubu’nun tedavi edici sağlık hizmetlerine yönelik bilgiler yer almamaktadır.

Optimed Sağlık Grubu Sosyal Medya Hesapları

Uzm. Dr. Yaşar PALA Sosyal Medya Hesapları

Şubat 2024

Çocuklarda Geniz Eti ve Bademcik Ameliyatı

Çocuklarda geniz eti ve bademcik ameliyatları genellikle tekrarlayan enfeksiyonlar veya solunum sorunlarına karşı uygulanabilir. Ancak, bu tür cerrahi müdahalelerin gerekliliği ve uygunluğu konusunda bir doktorla görüşmek önemlidir. Uzman hekim, çocuğun durumunu değerlendirip uygun tedaviyi önerir. Geniz...

Aralık 2023

Spiral Nedir?

Rahim içi araç (spiral), doğum kontrolü için kullanılan bir tür kontraseptiftir. Küçük bir tıbbi cihazdır ve rahim içine yerleştirilir. Genellikle bakır veya hormon içeren modelleri bulunur. Spiral, gebeliği önleyerek etki gösterir ve bir sağlık profesyoneli...

0282 726 0 555