Amaranth nedir?

amaranth
Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Amaranthaceae familyasından yaklaşık altmış türü bilinen, süs bitkisi olduğu kadar tohumları yenebilen, renkleri koyu mordan kırmızıya ve altın rengine kadar değişiklik gösteren bir bitki cinsidir. Birçok türü ot sayılsa da dünyanın birçok yerinde yaprakları sebze kendisi süs bitkisi ve tohumları da tahıl sayılır.

Amaranth tohumları, baklagillerden olmamasına rağmen yüksek oranda protein içermektedir. Pek çok tahılda mevcut olmayan lizin aminoasidini içermesi, amarantha ”tam protein” kaynağı özelliğini kazandırır. Ayrıca vitamin bakımından da oldukça yüksek olan bu bitki içeriğinde B2 vitamini (riboflavin), folik asit, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko açısından da oldukça zengindir.

• Amaranth’da doğal olarak bulunan Skualen, tümörlere kan gidişini durdurabilecek bir antioksidandır.
• Amaranth gluten içermez ve kötü kolesterolü düşürmede neredeyse yulaf kadar etkilidir. Yulafın gluten içeriğinden dolayı gluten intolerayonu olanlar veya yulafı sevmeyenler de için iyi bir alternatif olabilir.
• Amaranth’ın, hıpergliseminin önlenmesine yardımcı olabileceği ve diyabete bağlı komplikasyonları azaltabilir.
• Yüksek lif içeriği sayesinde bağırsaklara oldukça faydalıdır.
2 çorba kaşığı amaranth 1 ince dilim ekmek kadar kalori içeriğine sahiptir. Haşlayarak salatalara, çorbalara, pilav yerine veya dolmalarda kullanılabilir.

0282 726 0 555