Anneler Günü

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Anneler günü ilk kez 1908 yılında Amerika da kutlanmıştır. Daha sonraki yıllarda bütün uygar ülkelerde de kutlanmaya başlanmıştır.

Ülkemizde 1955 yılından bu yana her yıl mayıs ayının ikinci Pazar günü Anneler günü olarak kutlanmaktadır. Anneler günü evrensel bir gündür. Dünyada milyonlarca anne bugün çocukları tarafından sevgi ve saygı ile hatırlanmaktadır.

Türk Kadınlar Birliği ülkemizde her yıl çocukları için büyük fedakârlığa katlanan annelerden birini yılın annesi seçmektedir.

Bütün anneler fedakardır, sevgi doludur, evladı için umutludur. Evladının hayatta en iyi yere gelebilmesi için onun mutluluğu için kayıtsız şartsız elinden gelenin en iyisini yapandır. Anne, evladının en büyük destekçisidir, koruyucusudur, güvenilir ve en büyük sırdaşıdır. Annelerimizin bu özel gününde onlara hiçbir hediye alamasak bile onları ziyaret edip ellerinden öpelim, hayır dualarını alalım.

Bir kadının en büyük vazifelerinden biri anneliktir. Annelik çok zordur. Ben de bir anneyim. Anne olduktan sonra annemin benim için ne zorluklarla mücadele ettiğini, beni büyütebilmek için ne tür sıkıntılara göğüs gerdiğini daha iyi anlıyorum.

Çekirdekten bir fidanı yetiştirmek ne kadar zor, emek ve sabır isteyen bir iş ise yeni doğan bir bebeği yetiştirip büyütmek de o kadar zordur. Ne yaparsak yapalım annelerimizin hakkını ödeyemeyiz. Dünya da anne sevgisinin yerini doldurabilecek hiçbir sevgi yoktur. Anne sevgisi bütün sevgilerin kaynağıdır. Çocuklar annelerinin gözünde hiçbir zaman büyümeyendir.

Kimimizin annesi yanında kimimizin ise çok uzaklarda. Maalesef ki annemizin kıymetini yanımızdayken anlayamıyoruz. Bazen çevreme baktığımda çok üzücü olaylarla karşılaşıyorum. Bir evlat nasıl olurda annesine, ailesine başkaldırabilir, kötü sözler söyleyip onların kalbini kırabilir. Ama ne yazık ki bunlar gerçek daha da acısı çıkan aile içi tartışmalarda daha da ileri giderek annesini babasını tartaklayanlar var. İnanıyorum ki bir gün gelecek fedakar anne babanın kıymetini anlamayan evlat yaptıklarından çok pişmanlık duyacak belki de çok uzunca bir zaman vicdan azabı çekecek. Çünkü özür dileyip boynuna sarılabileceği af dileyebileceği bir annesi hayatta olmayacak. Lütfen annelerimize gereken değeri ve sevgiyi, duymak istedikleri güzel sözleri hayattayken yanımızdayken gösterelim, söyleyelim. Annelerimize hak ettikleri evlat sevgisini gösterebilmek için elimizden kayıp gitmesini beklemeyelim.

Lütfen biraz düşünüp şöyle bir arkanıza bakın. Annemiz bizim her zaman arkamızda, iyi de olsak kötüde olsak haklı da olsak haksızda olsak hayatta en büyük destekçimiz değil mi. Annemiz bizim en iyi en mutlu günümüzde nasıl yanımızda oluyorsa en kötü anımızda da bize her zaman sahip çıkıp destek olandır. Bir insanın şartsız ve koşulsuz olarak iyiliğini düşünen başka kim olabilir ki bir anneden başka. Bunları bilerek, düşünerek annemizi hep sevelim. Vaktiyle bizim bütün zahmet ve sıkıntılarımıza katlanmış vefakar annemize zamanı geldiğinde bir çocuk gibi aynı fedakarlıkta bulunalım.

Peygamber efendimiz buyurmuştur ki; Cennet Anaların ayakları altındadır.

Bütün annelerimizin anneler gününü en içten dileklerimle kutlar, sağlıklı, uzun ömürlü ve sevdikleriyle huzur dolu bir hayat geçirmesini temenni ederim.

Canım Anneciğim Anneler Günün Kutlu Olsun. İyi ki hayattasın, İyi ki yanımdasın. Seni Çok ama çok seviyorum.

Yazı: Kevser KÖSE

0282 726 0 555