Bahar aylarında beslenme

beslenme
Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dyt. Sinem Kaya bahar aylarında nasıl beslenmemiz gerektiğini ve bu konuda ki önerilerini paylaştı.

Artık yaz mevsimi yaklaşıyor. Havalar ısınmaya başladı. Kış mevsiminden yaz mevsimine geçiş sürecinde, ısınmaya başlayan havanın bir sıcak bir soğuk olması, birçok hastalığı da beraberinde getirir. Bu dönemi sağlıklı bir şekilde atlatmak ve yaz dönemine hazırlık yapmak istiyorsak vücudumuzu tanımalı ve vücudumuza uygun olarak beslenmeye dikkat etmeliyiz.   Havadaki elektrik yükünün artması, çoğalan alerjenler, stresin ve oksijen ihtiyacının artması da yorgunluğun ortaya çıkmasına etken olmaktadır. Bunun sebebi baharda oksijen ihtiyacının artmasıyla serotonin hormonunun salgılanmasının da artışı olmaktadır, kalp atışları hızlanmakta, enerji gereksinimi artmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek için yeterli ve dengeli bir beslenme alışkanlığı, tüm besinlerden, vitamin, mineral, antioksidanlardan, protein ve karbonhidratlardan yeterli miktarlarda almak gerekir. Halsizlik ile başa çıkabilmek için ayrıca fiziksel aktivite yapılmasına özen gösterilmeli, mutlaka haftada 3-4 kez fiziksel aktivite yapılmalıdır.

Bahar ayları bizim sadece bedenimizi etkilemekle kalmaz, hormonlarımızda yaptığı değişiklikler nedeni ile de ruhumuza da hakim olur. Bu yüzden birçoğumuz uzayan gündüz saatlerinde ve güneşli açık havalarda daha erken kalkar, geç uyur, günü geç bitirmek isteriz. Kışa oranla iştahımız daha kapalıdır. Böyle bir dönemde kilo vermemek neredeyse imkansızdır.

Bahar döneminde nasıl beslenmeli?

  • Sebze ve meyveler bahar döneminde artan vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanması açısından oldukça önemlidir. Mevsimlik meyve ve sebze tüketilmelidir.
  • Geceleri ağır ve yağlı yemek yememeye özen gösterilmeli, sabaha kahvaltısı uyandıktan en az bir saat içinde yapılmalıdır.
  • Kahve, çay, soğuk içecekler gibi kafeinli içecekler azaltılmalıdır. Kızartma ve kavurmalar tüketilmemelidir.
  • Tüketilen su miktarı günde 10-12 su bardağı şeklinde olmalıdır.
  • Düzenli olarak haftada 3 gün 45 dakika süreyle tempolu yürüyüşü içeren aktif bir yaşam tarzı benimsenmelidir.
  • Özellikle bahar aylarında havaların değişmesiyle ortaya çıkan hastalıklardan korunmak için C vitamini kaynaklarını tüketmede fayda vardır. Kuşburnu, biber ve maydanoz tüketimi yüksek C vitamini içeriğiyle enfeksiyonlara karşı sizi koruyucu olacaktır.
  • Günde en az 2 su bardağı süt ve süt ürünlerini tüketiyoruz. Süt ve süt ürünlerinde bulunan Kalsiyum ve Fosfor kemik yoğunluğumuzu koruma açısından çok önemli besin kaynaklardır.

Yaz öncesinde zayıflama diyetlerine hemen başlamak ve kısa sürede kilo vermek ne kadar sağlıklı?         

Bahar geldiğinde çoğu kişi kışın alınan kiloları verme telaşına düşüp, ya dergi, gazete ya da internet sitelerinde bulunan mucize olarak adlandırılan şok diyetleri uygulamaya başlar.
Bu tür programlar sonunda kişi birkaç kilo verir ve yaza güzel başlar. Fakat giden bu kilolar hızlı diyet yapıldığından dolayı su ve kas kayıplarından oluşmaktadır. Bu durum sıvı gereksinimimizin arttığı yaz aylarında kişinin sağlığını riske atmaktadır. Bununla beraber mucize diyet adı altındaki diyetlerin kalori toplamı da çok düşük olduğu için kişide bir süre sonra metabolik direnç görülebilir.

Kişi sonrasında ne kadar diyet yaparsa yapsın bazal metabolizma hızı her diyette biraz daha yavaşladığından enerji gereksinimi azalacak ve daha az enerji harcayacaktır. Bu da yaz öncesinde bilinçsizce yapılan zayıflama diyetlerinin ardından kilo alınacağı anlamına gelmektedir.

Bu nedenle kişi kendi vücut yapısına, yaşına hatta kan bulgularına uygun, diyetisyen tarafından hazırlanan bir zayıflama programını uygulamalı, amacı kısa süreli kilo kaybı değil bir yaşam şekli olmalıdır.

0282 726 0 555