Bel Fıtığı En Çok İş Gücünü Olumsuz Etkiliyor

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanımız Op. Dr. Barış Alkan halk arasında sıkça görülen bel fıtığı hakkında faydalı bilgiler paylaştı.

Omurganın tüm yükünü çeken beldir. Bütün bu yükün getirdiği ağrılar boynumuzu da etkiler ancak belimize daha çok yansıdığı için hastalarımızın birçoğu bel ve bacak ağrılarıyla bizlere başvurmaktadır.

Bel fıtıkları hastalarımız için zor bir durum haline gelmektedir. Sanayi kenti olduğumuz için, bel fıtığı, en çok da iş gücünü olumsuz olarak etkilemektedir.

Bel fıtığı şikayetleri nelerdir?

-Belde ve bacaklarda kramp, kasılma ve uyuşukluk hissi,

– Kronik (uzun süren) ağrılar,

– Hareket ederken zorlanma,

– Çabuk yorulma,

– Otururken ve yürürken zorlanma.

Bel fıtığının sebepleri nelerdir?

Çevresel faktörler ve çalışma şartları bu noktada çok önemlidir. Uzun süre ağır işlerde çalışan hastalarda anatominin zorlanmasına bağlı olarak iki omurga kemiği arasında jelimsi yapıda disk diye tabir ettiğimiz oluşumda hasarlar meydana gelmektedir. Diskler bizim esnememizi sağlar ve hareket alanımızı genişletir. Diskin etrafında kalın bir zar vardır. Bu zarın zamanla yapısal olarak çevresel etkenler sebebiyle bozulmasından kaynaklı olarak bel fıtığı gözükür. Bir diğer sebebi ise genetiktir. Annesinde veya babasında bel fıtığı olan kişilerde diğer kişilere oranla bel fıtığına yakalanma riski daha fazladır. Ayrıca sigara içimi, erkek cinsiyet ve tekrarlayan travmalar da bel fıtıklarının sebepleri arasındadır.

Cerrahi müdahale sonrası bel fıtığı tekrarlar mı?

Bu durumlarda hastanın şikayeti doğrultusunda altın standart yöntemimiz MR’ı tercih ederek hastanın tedavisini yapıyoruz. Bunu yaparken nüksün derecesine bakarak tekrar ameliyata ihtiyaç olup olmadığına karar veriyoruz. Bizim için önemli olan budur. Eğer oluşturuyorsa tekrar cerrahi müdahale öneriyoruz. Oluşturmuyorsa konservatif yaklaşıyoruz. Yani medikal (ilaç) tedavisi artı fizik tedavi öneriyoruz. İlaç tedavisi ve fizik tedavinin işe yaramadığı durumlarda bir Algoloji uzmanının görmesi için ilgili yönlendirmeleri yapıyoruz. Ameliyat sonrası hastalığın tekrar etme oranı genelde %15’tir. Nüks zaman içerisinde de gelişebilir. Burada hastanın davranışları çok önemlidir. Hasta operasyon sonrasında zorlayıcı, uzun süren, ağır egzersizler ya da çalışma şartlarına maruz kalırsa fıtık tekrarlayabilir. Nüks cerrahisini kurumumuzda rahatlıkla yapabiliyoruz. Fakat komplikasyonların nüks ameliyatlarında daha fazla gelişeceğini de belirtmekte fayda vardır.

0282 726 0 555