Botoks hakkında merak edilenler…

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Burcu Minareci botoks hakkında bilgilendiriyor.

 Yaşlanma nedir?

Yüzdeki mimik kaslarının çalışması nedeniyle yıllar içinde deri kıvrımları belirgin hale gelir ve yüzde dinamik dediğimiz çizgilenmeler ortaya çıkar. Bunlar  alın, kaş arası, göz kenarı ve dudak çevresinde görülür. Buna eklenen stres, güneş etkileri, sigara, hava kirliliği, menopoz gibi daha pek çok faktör hücre düzeyinde serbest radikallerin üretimini hızlandırarak ciltteki kırışıklıkları arttırmaktadır.

Botoks nedir? Yılan zehiri midir?

Hayır, botoks yılan zehri değildir. “Clostridium botulinum” isimli bakterinin salgıladığı protein şeklinde bir toksindir, tedavi amacıyla bu bakteriden uygun koşullar sağlanarak  laboratuvar şartlarında elde edilir.1973 yılında toksini izole eden Dr. Scott, botoksun tıpta kullanımının fitilini de ateşleyen isimdir. O tarihten bu yana şaşılıkta, yüz felçlerinde, migrende, aşırı terlemede, göz kapağında ve hatta yemek borusu spazmlarında botoks kullanılabiliyor. Son 10 yıldır da kozmetik alanda kırşıklıkları gidermek amacıyla kullanılmaktadır. Halen hekimlerin uyguladıkları cerrahi olmayan kozmetik işlemler içinde en populeridir.

Botoks nasıl etki eder?

Botoks, enjeksiyon yapılan bölgede sinirlerdeki iletimi geçici olarak bloke edip kas kasılmasını engeller bu sayede deride kırışıklık ve çizgiler ortadan kalkar.

Mimik kaslarına botoks uygulanarak bu kasların çalışması zayıflatıldığında derinin kas hareketleri ile katlanması ve katlanmaya bağlı oluşan çizgilenme de azaltılmış olur. Kişiye olduğundan daha yaşlı bir görünüm veren alın ve göz kenarlarındaki çizgiler; sinirli ve çatık kaşlı görünüm veren kaşlar arasındaki çizgiler azaltılır. Yaşlanma kaçınılmazdır, ama etkilerini azaltmak ve geciktirmek kişilerin kendi elindedir.

Botoks kimlere uygulanabilir?

Günümüzde yüzündeki çizgilenmelerden rahatsız olan her yaşta kadın ve erkeğe uygulanmaktadır. Erken başlanan botoks uygulamarı ileride oluşacak kalıcı çizgileri engellemektedir. Yine aşırı terleme (hiperhidroz) tanısıyla koltuk altına da uygulanabilir.

Botoksun etkisi ne zaman başlar ve ne kadar sürer?

Uygulama yapıldıktan 48  saat sonra başlar tam sonuç alınması 10 gündür. Etkisi ilk yapılan uygulamalarda 4-6 aydır uygulama sayısı artıkça botoksun kalıcılığıda uzar.

Botoks ile ilgili yanlış bilinenler:

Botoks genelde dolgu ile karıştırılmaktadır, botoks uygulanan kişinin yüzünde şişlik olmaz. Yüzde maske gibi bir  ifade olacağıda doğru değildir. Sadece istenmeyen çigiler kaybolacaktır. Uygulanan ilaç yılan zehiri veya herhangi bir zehir içerikli madde değildir, laboratuvar ortamında bakteriden üretilen bir toksindir. Botoks uzman dermatolog veya plastik cerrahlar tarafından uygulanması gereken bir tedavidir.

0282 726 0 555