Burun ameliyatı hakkında merak edilenler nelerdir?

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Burun ameliyatı hakkında merak edilenler nelerdir? Kulak Burun Boğaz Uz. Op. Dr. Koray KIRBIYIK burun ameliyatı hakkında bilgi verdi.

Hastanın ideal buruna karar verme sürecinin ilk etapta hastanın muayenesinden sonra burnun durumuna göre ortak bir kararla alındığına dikkat çeken Op. Dr. Koray Kırbıyık, aynı zamanda ideal burnu belirleyen faktörlerden birinin yüzün asimetrisi olduğunu belirtti. Özellikle burnunda büyük deformeler olan hastaların çok yüksek beklentilerle kendisine başvurduğunu belirten Kırbıyık bazı burun ameliyatlarının hastanın yüzünde büyük değişiklikler yarattığını ekledi.

Rinoplasti ameliyatlarını hastanın burun içinde ve dışında bulunan kemik ve kıkırdaklara bağlı olarak açık ve kapalı olmak üzere iki farklı yöntemle uygulandığına dikkat çeken Kırbıyık, özellikle fazla müdahale edilen burun ameliyatlarında az değişiklik yapılan burunlara göre ameliyat sonrası ağrının daha fazla olduğunu vurguladı. Genel olarak burun ameliyatlarında ilk iki gün ağrının fazla olduğunu ve daha sonraki günlerde ağrının azaldığını kaydeden Kırbıyık, ağrının hastaların ağrı eşiğine göre değiştiğini belirtti.

Burun ameliyatının fiziksel etkileri arasında şişme ve morluklar olduğunu belirten Kırbıyık aynı şekilde hastada meydana gelen fiziksel sonuçların buruna uygulanan operasyonun büyüklüğüyle doğru orantılı olduğunu belirtti. Burun ameliyatından sonra burnun yerine oturmasının 6 ay ile 1 yıl arasında değiştiğini ifade eden Kırbıyık: ‘’ Bazen çok nadir olsa da iki yıla kadar uzayan süreçlerle de karşılaşıyoruz. Bu süre zarfında hasta günlük aktivitelerine devam edebiliyor. Sadece ilk gün anesteziye bağlı olarak hastanın hastanede kaldığı ilk gece kendine gelmesi ve toparlanması için günlük işlerinde bir refakatçiye ihtiyaç duyuyor. Diğer günlerde kendi fiziksel aktivitelerini gerçekleştirebiliyor. Burun ameliyattan sonra burun dışına alçı ve bantlar yerleştiriyoruz ve burun içinde tamponlar oluyor. Ortalama bir hafta tutuyoruz ve sonrasında alıyoruz. Sadece fiziksel açıdan bir görünüme sahip oluyorlar ama günlük aktivitelerine devam ediyorlar. Burun ameliyatından iki hafta sonra da hasta fiziksel görünüm açısından da normal haline dönebiliyor.’’ dedi.

0282 726 0 555