Çocuğumun gözleri sağlam mı?

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Op. Dr. Ayhan Akbıyık ebeveynlerin dikkate ederek çocuklarının göz sorunu olup olmadığını anlayabileceklerini ve erken tanı ile tedavinin çok daha olumlu sonuçlanabileceğini anlattı.

Anne babaların çoğunun aklına bu soru geliyor. Cevabı kolay : ‘bir göz doktoruna götürün. ‘Ancak çocukların muayenesi ve hastalıklarının teşhisi zordur. Ailenin katkısı olmadan göz doktoruna götürmek yeterli sonuca ulaşmanızı sağlamayabilir.

Peki, anne babaların neler yapabilir?

Öncelikle şunu söylemek gerekiyor. İlk 3 yaş içinde mutlaka göz muayenesi gerekir. Hiçbir sorun hissetmeseniz olmasa bile. Çünkü görmeyle ilgili yapıların gelişimi ilk 7-8 yaş içinde olur. Sorun varsa, görmenin gelişimi de aksar. Bu görme azlığı, sorun sonradan düzeltilse bile artmayabilir. Görmenin gelişimini aksatacak sorunlar varsa bunu düzeltmek ve gelişimi yoluna koymak gerekir. Çocuklar okul çağına geldikten sonra sorunu saptamak ve düzeltmek gelişimi sağlamaz.

Anne baba şunları bilerek gözlemlerini yapabilir.

  1. Bebekler ilk 1-2 ayda gördükleri ışığa ve harekete tepki vermeye başlarlar.
  2. Göz bozukluğu olan çocuklar her şeye yakından bakmaya çalışırlar. Televizyonu yakından seyretmeye çalışırlar.
  3. Kayma önemli bir işaret olabilir. Bebeklerin yüz-göz oranı yetişkinlerden değişiktir. Bu nedenle bebeklerde kaymadan şüphelenilmesi sıktır. Göz bozuklukları, az görmeye yol açan göz hastalıkları da kaymaya yol açabilirler.
  4. Gözlerin görünüşünde anormallik veya iki göz arasında farklılık olması. Sağ ve sol gözlerdeki yapılar genellikle simetriktir.
  5. Tek gözü az gören çocuklarda şüphelenecek çok az şey olur. Aile televizyonu rahat seyrediyor, en küçük şeyleri görüyor diye düşündüğünden rahattır. Gözlerin ayrı ayrı değerlendirilmesi çok önemlidir. Önce sağ göz kapatılır sol gözle görme nasıl anlaşılmaya çalışılır. Sonra tersi yapılarak sağ göz değerlendirilmeye çalışılır.
  6. Sulanma, kızarıklık, çapaklanma gibi anormallikler olması

Bu gözlemler sonucunda belirecek şüphelerde hemen göz doktorunuza başvurun. Göz doktorunuz gözün ölçümlerini alacak, kayma testleri yapacak, gözün segmentlerini muayene edecektir. Büyüklerden farklı olarak ‘görme keskinliği ‘ ölçemeyecektir. Anne babanın görme ile ilgili gözlemleri bu yüzden önemlidir.

Herhangi bir şüpheniz olmasa bile  ilk 3 yaşta yolunuzu hastaneye düşürün ve  çocuğunuzun göz kontrolünü yaptırın. Gözlemlerin yetmeyeceği durumları da elemek için.

Çok az şey yaparak gelecekte çocuğumuzun başına gelecek önemli sıkıntıları engelleyebiliriz.

0282 726 0 555