Çocuğunuz toprak mı yiyor?

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Metin Sezen toprak yeme alışkanlığını yani pika sendromu hastalığını anlatıyor.

Pika sendromu nedir?

Pika sendromu, halk arasında toprak yeme alışkanlığı olarak bilinen ve en sık çocuklarda görülen bir hastalıktır. Tam olarak yabancı madde yeme alışkanlığı anlamına gelen bu hastalığın nedeni ise daha çok demir, selenyum, kalsiyum, bakır çinko B1 ve B6 vitamini eksikliğine bağlı olmaktadır. Vücutta bu elemenletlerin eksikliği bireyde önüne geçilmez bir yabancı madde yeme isteği doğurmaktadır. Toprak, kil, cam, kâğıt, pil, kireç, kum, kurşun kalem, boya, saç, plastik, metal para gibi maddelerin yenmesi ile ortaya çıkan bu durum çocukların dünyayı tanıması anlamında her bulduğunu ağzına atması ile karıştırılmaması gerekir. Bu nedenle özellikle 2 yaşından sonra görülmesi hastalık açısından anlamlıdır.

Ayrıca zeka geriliği, otizm, yaygın gelişimsel bozukluk şizofreni ve epilepsi hastası olan çocuklarda da sıkça görülmektedir. Bu hastalık çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde de görülebilir, hamile kadınlarda ve psikolojik hastalığı olan bireyler de görülebilmektedir.

Pika Sendromu nasıl tespit edilir?

Çocukların hareketleri dikkatli incelendiğinde, pika sendromu kolayca tespit edilebilecek bir tablodur. Özellikle 2 yaş üstünde toprak yiyen ayakkabılarının altını yalayan, duvarları kazıyarak çıkan toprak parçalarını yiyen ve ya saksıların altındaki toprakları yiyen, metal paraları ve pilleri ağzına götürerek ısıran, kurşun kalemlerin arkasını kemiren, kağıt yiyen çocuklarda mutlaka düşünülmeli ve bu açıdan çocuk hekimine danışılmalıdır.

Pika Sendromunda ki tehlikeler nelerdir?

Pika sendromu yabancı cisim yeme alışkanlığı olduğundan yenilen maddeye göre sindirim sistemiyle ilgili rahatsızlıklar (karın ağrısı, kabızlık, ishal, kusma, mide ve bağırsakta tıkanıklık ve delinme gibi) yanında sistemik bir takım rahatsızlıklara da yol açabilir. Yenilen maddelerin hijyenik olmaması enfeksiyon ve paraziter hastalıklara yol açabilmektedir. Bunun yanında vücuda alınan yabancı maddelerin içeriğin de bulunan kimyasal ajanlara bağlı olarak ( civa, kurşun, bakır, arsenik ) ağır metal zehirlenmeleri görülebilir. Demir ve çinko eksikliğine bağlı olarak zeka geriliği ve fiziksel gelişim geriliği görülebilir.

Pika Sendromunun tedavisi nasıldır?

Pika sendromunun tedavisinde öncelikle hastalık tanımlanmalıdır. Vücutta demir bakır, çinko selenyum B1 ve B6 vitamini gibi eser elementlerin eksikliği varsa öncelikle bunlar tespit edilmeli ve tedaviye başlanmalıdır. Bu elementlerin eksiklikleri ilaç tedavisi yanında doğal gıdalarla da takviye edilmelidir. Demir eksikliği tespit edilmesi durumunda; karaciğer, yumurta, kuru baklagiller, kırmızı et, pekmez, yeşil yapraklı sebzeler bolca tüketilmeli ve çinko eksiği için ise; kuru baklagiller, tam buğday unu ve deniz ürünleri tercih edilmelidir. Ayrıca bu hastalığın psikolojik boyutunun da olması açısından bu durumlarda çocuğun bir de bir pedagog tarafından takip edilmesi gerekebilmektedir.

0282 726 0 555