Çocuklarda Güçlü Bağışıklık İçin Neler Yapılmalı?

Tarafından gönderildi: Merve Ağdağlı İlhan Yorumlar: 0

Çocukların sağlıkla gelişimini tamamlayabilmesi için bağışıklık sistemi önemlidir. Zayıf bağışıklık sistemi çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Özellikle okul dönemindeki çocuklar sınıf ortamında zaman geçirdiği için enfeksiyona yakalanabiliyor. Güçlü bağışıklık sistemi için sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenmek gerekiyor.

Bebekler dünyaya geldiğinde bağışıklık sistemi tam oluşmamıştır. Anne sütünde bulunan vitamin, mineral ve antikorlar ile bağışıklığı desteklenmeye başlar. Yetişkinlere göre bağışıklık sistemi daha zayıf olan çocuklar; kış aylarında kreş ve okul gibi kapalı ve kalabalık ortamda zaman geçirdikleri için hastalık riski daha fazladır.

Bağışıklık sistemi, vücudumuzun hastalıklara karşı koruyan savunma sistemidir. Düzenli uyku, sağlıklı beslenme, düzenli spor yapmak, kötü alışkanlıkları bırakmak, elleri sık sık sabunla yıkamak, bulunduğunuz ortamı belirli aralıklarla havalandırmak, yeterli su tüketmek güçlü bağışıklık sistemini desteklemektedir. Tüm bunların yanında bağışıklık sistemini güçlendirmek için vitamin ve mineral bakımından zengin beslenmek gerekiyor. O halde keyifle tüketebileceğiniz içerikleri sıralayalım!

  • Bağışıklık sisteminin en güçlü kaynağı anne sütüdür. Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir.
  • Bebeklerin bağışıklık sistemi hemen oturmadığı için mikroplara karşı daha savunmasız olurlar. Bu nedenle, doğumdan itibaren tüm aşıları yaptırmanız önemlidir.
  • Doğal antibiyotikler olarak öne çıkan soğan ve sarımsak içinde barındırdığı allisin ile antiviral ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Çocukların güçlü bağışıklık sistemine sahip olmaları için yemeklerde mutlaka kullanılmalıdır.
  • Yemeklerde sıklıkla kullandığımız kekik güçlü bir bağışıklık sistemini kuvvetlendiricidir. Kaynamış suya kekik ilave ederek kaynatabilir dilerseniz içerisine bal ekleyebilirsiniz.
  • Önemli bir probiyotik kaynağı olan yoğurt, prebiyotik kaynağı muz ile birlikte tüketildiğinde bağırsak yapısını koruyarak zararlı mikroorganizmaların üremesini engeller. Tüketilecek yoğurdun ev yoğurdu olması önemlidir. Çocuğunuzun ara öğününde güvenle yer verebilirsiniz.
  • Yoğurdunun bir diğer faydası ise gribe karşı etkili olmasıdır. Evde yapılmış yoğurdun içerisine 1 çay kaşığı zencefil ve 1 çay kaşığı zerdeçal ekleyerek tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirecektir.
  • Dengeli ve düzenli beslenerek A, C, D, E vitaminleri, demir ve çinkodan yeterli miktarda alınmalıdır. Sarı renkli ve koyu yeşil sebze ve meyveler tüketilerek A vitamini alınabilir. Portakal, mandalina, kivi, kavun, çilek, zencefil ve zerdeçal alarak C vitamininden faydalanılabilir; zeytin, zeytinyağı ve kuruyemiş tüketerek E vitamini ihtiyacını karşılayabilirsiniz. D vitamini için süt, yumurta gibi besinler tüketilmeli ayrıca temiz havada direkt güneşten D vitamini alabileceğinizi de unutmamalısınız. Kırmızı et, nohut, ıspanak, süt, yoğurt, ceviz, fındık, badem, kabak çekirdeği gibi besinler çinko bakımında zengindir. Demir açısından zengin besinler ise; karaciğer, kırmızı et, balık, tavuk, yumurta, üzüm pekmezi, yaş üzüm, kuru üzüm ve kuru kayısıdır.
  • Vücut tarafından üretilmeyen ve dışarıdan alınması gereken Omega 3 ve Omega 6 bağışıklık sistemi için oldukça önemli yağ asitleridir. Omega 6, yağ kaynaklarının çoğundan alınabilirken; Omega 3 keten tohumu, ceviz ve balıktan karşılanmaktadır.
  • Şekerli ve sağlıksız besin tüketimi hem kilo alımını artırır hem de bağışıklık sistemini düşürür. Fast food, kızatma, şekerli yiyecekler, asitli içecekler, hazır meyve suları ya da paketli gıdalardan çocuklarınızı uzak tutmanı gerekiyor. Çocuklarınız mutlaka ev yemeği tüketmelidir.
  • Pekmez kansızlığı azaltan ve bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerden bir tanesidir. Çocuğunuza sadece pekmez yedirmek yerine C vitamini içeren kivi ile birlikte ya da limon sıkılmış bir bardak su içine katarak verebilirsiniz.

 

*Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız. İçeriklerde Optimed Sağlık Grubu’nun tedavi edici sağlık hizmetlerine yönelik bilgiler yer almamaktadır.

 

Şubat 2024

Çocuklarda Geniz Eti ve Bademcik Ameliyatı

Çocuklarda geniz eti ve bademcik ameliyatları genellikle tekrarlayan enfeksiyonlar veya solunum sorunlarına karşı uygulanabilir. Ancak, bu tür cerrahi müdahalelerin gerekliliği ve uygunluğu konusunda bir doktorla görüşmek önemlidir. Uzman hekim, çocuğun durumunu değerlendirip uygun tedaviyi önerir. Geniz...

Aralık 2023

Spiral Nedir?

Rahim içi araç (spiral), doğum kontrolü için kullanılan bir tür kontraseptiftir. Küçük bir tıbbi cihazdır ve rahim içine yerleştirilir. Genellikle bakır veya hormon içeren modelleri bulunur. Spiral, gebeliği önleyerek etki gösterir ve bir sağlık profesyoneli...

0282 726 0 555