Diş İmplantı Nedir?

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Diş Hekimimiz Dt. Yunus Emre UÇAR implant hakkında merak edilenleri yanıtladı.

İmplant nasıl uygulanır?

İmplant işlemi öncesinde hastalarımızın genel sağlık durumunu değerlendiriyoruz. İmplant yapılmasına engel teşkil edecek herhangi bir durum yoksa sonrasında radyolojik tetkikler yapılarak kemik yeterliliğini inceliyoruz. Kemik yetersizliği durumunda, kemik hacmi cerrahi işlemlerle geri kazandırılabilir. Bu işlemlerden sonra implant yerleştirme işlemi lokal anestezi eşliğinde steril ortamlarda gerçekleştirilir.

İşlem esnasında hasta ağrı hisseder mi?

Hasta bu işlem esnasında herhangi bir ağrı hissetmez.

İmplant uygulanması için belli bir yaş sınırı var mıdır?

İmplant işlemi için alt yaş sınırımız olmakla birlikte üst yaş sınırımız yoktur. Çok ileri yaşlardaki hastalarımızda da başarılı sonuçlar elde edebiliyoruz. Ama büyüme gelişimi devam eden hastalarımızda implant çene kemiğinin büyüme ve gelişimine adapte olmadığı için ilk olarak çene kemiğinin gelişiminin tamamlaması bekliyoruz. Bunun için de ortalama olarak 18 yaş civarı gibi bir rakam verebiliriz.

İmplant işlemi ne kadar sürer?

Öncesinde düzgün bir planlama yapıldıysa implant işlemi, tek bir implant için 5-10 dakika yeterlidir. Tabii bu kemiğin yapısına ve gerekli cerrahi işlemlere göre değişkenlik gösterebilir.

İmplant ne kadar sürede kaynar?

İmplantın kemik ile kaynama süresine ortalama değerle verebiliriz. Üst çenede 3-4 ay alt çenede ise daha kompak bir kemik  olduğu için 2-3 aylık bir süre yeterli olacaktır.

İmplantın başarı oranı nedir?

İmplantta başarı oranı hastanın genel sağlık durumuna, hastanın oral hijyenine, uygulayan hekimin deneyimine ve kemik yapısına göre değişkenlik gösterebilir. Kurallarına uygun yapılan bir implantta %90-95’lere varan başarı sonuçlarından söz edebiliriz.

İmplant yapıldıktan sonraki süreçte yeme, içme ve çiğneme nasıl olmalıdır?

İşlemi takiben 2-3 saat içerisinde, lokal anestezinin etkisi geçene kadar herhangi bir yemek yenilmemelidir. İşlemi takiben bir hafta içerisinde ise yumuşak ve ılık gıdalar tercih edilmeli, çok soğuk ya da çok sıcak, soslu, baharatlı, acı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bir hafta sonra ise yara bölgesi ağrısız bir hal alır ve hastalarımız günlük rutinine devam edebilir.

0282 726 0 555