Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Estetik Cerrahi; plastik cerrahi içinde bir yan daldır. Estetik (veya kozmetik) cerrahi vücut imajının daha güzel ve mükemmele ulaştırılmasını sağlamak için yapılan operasyon ve girişimlerle uğraşır. Burada tıbbi bir problemden çok estetik problemler vardır. Medyada, plastik cerrahinin estetik yönüne ait haberler daha fazla yer almakta ve belki de bu nedenle halk plastik cerrahları sadece estetik cerrahi yapan kişiler olarak algılamaktadırlar. Oysa plastik cerrahlar kliniklerde daha büyük oranda onarım cerrahisi (rekonstrüktif cerrahi) ile uğraşmaktadırlar.

Tüm plastik cerrahlar uzmanlık eğitimleri sırasında aynı zamanda estetik cerrahi eğitimi görürler ve bu operasyonları yapmakta tek yetkili cerrahlardır. Estetik cerrahi uzun bir eğitim ve deneyim gerektirir. Bu tür operasyonlar hem cerrahi hem de artistik yetenek gerektirir. Estetik cerrahide her zaman estetik değil, bazen de tıbbi problemler çözülür. Örneğin aşırı şişman bir gövdenin veya dev boyutlarda büyümüş memelerin (gigantomasti) cerrahi olarak düzeltilmesi hem tıbbi hem de estetik problemleri birlikte çözmektedir. Bir organın estetik düzeltilmesi yanında fonksiyonu da son derece önemlidir. Örneğin; estetik burun cerrahisinde (Rinoplasti) şekil ve nefes alma problemleri birlikte düzeltilmelidir.

 • Meme Dikleştirme
 • Meme Küçültme
 • Meme Büyütme
 • Karın Germe
 • Yüz Estetiği
 • Yüz Germe Saç Ekimi
 • Burun Estetiği
 • Kepçe Kulak Estetiği
 • Göz Kapağı Estetiği
 • Yağ Alma (Liposuction)
 • Jinekomasti
 • Saç Ekimi

Son saç ekimi tekniği olan Folliculer Unit Ekstraksiyonu (FUE) hem saçı alırken hem de alınan saçı ekerken doğal sonuçlar elde etmemizi sağlayan bir saç ekimi tekniğidir. FUE ile turn saç ekimi girişimlerinde olduğu gibi saç bölgeden tek tek alınan canlı saç köklerinin saçsız olan bölgeye transferinin gerçekleştirilmesi işlemidir

FUE’de donör alanda neşter kullanılmaz, dikiş atılmaz ve köklerin alındığı bölgede gözle görülür bir iz kalmaz, hastaya hiçbir komplikasyon oluşturmadan, günlük yaşamından alıkoymadan saçsızlık sorunu yaşayanları yeniden saçlarına kavuşturur.

Estetik burun ameliyatı (rinoplasti) veya burnu yeniden şekillendirme ameliyatı, estetik cerrahi ameliyatları içinde en sık yapılanıdır. Estetik burun ameliyatı burnunuzu büyütebilir veya küçültebilir, burun ucunun veya kemerinin şeklini değiştirebilir, burun deliklerinizi genişliğini daraltabilir veya burnunuzla üst dudağınız arasındaki açıyı değiştirebilir. Aynı zamanda doğumsal ve yaralanmaya bağlı bir şekil bozukluğunu düzeltebilir veya soluk almanızdaki bazı problemleri giderebilir. Estetik burun ameliyatı dış görünüşünüzü güzelleştirir ve kendinize güveninizi arttırabilir. Burnun yeniden şekillendirilmesi işlemi, burunda mevcut probleme bağlı olarak değişecektir. Burun deliklerini birbirinden ayıran bölüm (kolumella) üzerinde küçük bir kesi yapılarak estetik burun ameliyatı yapılır. Dışarıdan belli olan herhangi bir iz olmaz. Estetik burun ameliyatı olan hastaların çoğu 2 gün içerisinde ayağa kalkıp dolaşırlar.

Kulak kepçesi kişinin genetik özelliklerine bağlı olarak çok değişik boyut ve şekil farklılığı gösterebilmektedir. Kulak gelişiminin %80-90’lık kısmını 5-6 yaşlara kadar tamamlamaktadır. Kulak gelişimi erken yaşlarda büyük ölçüde tamamlandığı için kulak şekil bozuklukları da erken yaşlarda kendini belli etmektedir. En sık görülen kulak problemi “Kepçe Kulak” veya tıbbi ifadesiyle “Prominent Ear” deformitesidir. Kulak sayvanının normale göre daha önde olması hali olan bu bozukluk hafif şekliyle pek çok kişide olmasına rağmen bazen dikkat çekici boyutlarda olur ve kişiyi erken çocukluk çağlarından itibaren rahatsız eder. Hatta bazı insanlarda ciddi psikolojik problemlere neden olabilmektedir.

Oysa bu durumun basit ve tehlikesiz bir cerrahi girişimle düzeltilmesi mümkündür. Estetik kulak ameliyatı denildiği zaman genellikle kepçe kulak düzeltilmesi anlaşılmakla birlikte, kulağa ait pek çok deformite mevcuttur. Bunların bazısı doğuştan ve yapısal olmakla birlikte bazen geçirilen bir kazaya bağlı olabilmektedir. Her kulak şekil bozukluğu kendine ait özellikler taşır ve uygun cerrahi yöntem seçilerek ameliyat edilir.

Zamanla yaşlanma, yer çekimi ve genetik faktörlerin de etkisiyle alt ve üst göz kapaklarında kişiyi daha yaşlı, yorgun ve uykulu gösteren bir takım değişiklikler ortaya çıkar. Oysa bakışlar hayatın her alanında büyük önem taşır. Kimse karşısındakine kim olursa olsun yorgun ve uykulu bakmak istemez. Göz kapaklarında oluşan bu değişiklikler deri, kas fazlalığı ve yağ dokularının fıtıklaşmasıyla ortaya çıkan torbalanmalardır.

Memeler değişik nedenlerle sarkık hale gelebilir. Meme dokusunu yerinde tutan bağlar zamanla gevşeyebilir. Kilo değişikliklerine, emzirmeye ve yer çekimi etkisine bağlı olarak meme dokusu ile etrafını saran deri zarfı arasında uyumsuzluk olabilir. Estetik meme dikleştirme ameliyatında, sarkık haldeki meme dokusu yeniden şekillendirilir, fazla deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere getirtilir. Kişinin vücut ölçülerine uygun olarak meme tekrar oluşturulur.

Estetik meme küçültme ameliyatı, kadının dış görünümünü düzeltmek amacıyla yapılan kozmetik ameliyatlardan biri gibi gözükmekle birlikte aslında estetik değil rekonstrüktif bir ameliyattır. İriliğe bağlı sarkık bir meme, kadında sırt ve boyun ağırlama neden olabilir, kamburluğa yol açabilir. Sutyenin kol sinirlerine baskı yapmasına bağlı uyuşmalar olabilir. Nefes almada güçlük çekebilir. Estetik meme küçültme ameliyatında büyük olan meme dokusu kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilir. Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere taşınır. Estetik meme küçültme ameliyatı genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ve eşinin ruh sağlığını düzelten onların yaşama daha bağlı hale getiren, özellikle kadının giyim tarzını kolaylaştıran bir ameliyattır.

Meme dokusu kadın güzelliğinin önemli bir parçasıdır. Bu nedenle, meme estetiğinin dünyada ç0k popülerdir. Ergenlikte meme gelişim bozukluğu olan, memesi küçük kalmış bayanlar, meme büyüklüğünden şikayeti olanlar, doğumsal meme bozukluğu olanlar, meme sarkmasından şikayeti olanlar, meme asimetrisi yaşayanlar meme estetiği için Plastik Cerrahi Uzmanı’na başvurmaktadır. 

Hem kadın hem de erkeklere uygulanan bu ameliyata genelde diyet ve egzersize cevap vermeyen kan derisi sarkıklığı olanlar adaydır. Hamilelik ve kilo verme planı olanlarda bu ameliyat ertelenmelidir. Kullanılan tüm ilaç-bitkisel ürünler ve sigara kullanımı paylaşılmalıdır. Abdominoplasti bir kilo verme yöntemi değildir. Kan cildini geren, kan kaslarını sıkılaştıran bir ameliyattır. Beraberinde, rötuş vermede liposaction çoğunhkla kullanılır. Doğumla aynı anda yapılması doğru değildir; en az 6 ay beklenmelidir.

Ameliyat genel veya rejyonel (belden) anestezi altında hastanede gerçekleştirilir ve 2-4 saat sürer. iç çamaşırın içene gizlenen bir kesiyle girilir. Kan kasla güçlendirilir ve cilt, gerilerek kapatıldığı için uyandığınızda kendinizi belden kıvrık “V” şeklinde bulursunuz. Drenleriniz 1-4 günde 9ikanhr. Öne eğilerek yürümeniz önerilir. Eriyen dikişler kullanıldıysa alınmasına gerek yoktur. 1 ay korse kullanılır. Klasik kan germe dışında karnı nispeten daha sıkı olan ve cilt gevşekliği sınırlı olanlarda mini-abdominoplasti tercih edilebilir. Burada kesi kısadır ve ameliyat iyileşme süresi de daha kısa olmaktadır. (çepeçevre sarkıklığı olan, obezite cerrahisi ge9irenlerde ise sirkumferensiyel

Hem kadın hem de erkeklere uygulanan bu ameliyata genelde diyet ve egzersize cevap vermeyen kan derisi sarkıklığı olanlar adaydır. Hamilelik ve kilo verme planı olanlarda bu ameliyat ertelenmelidir. Kullanılan tüm ilaç-bitkisel ürünler ve sigara kullanımı paylaşılmalıdır. Abdominoplasti bir kilo verme yöntemi değildir. Kan cildini geren, kan kaslarını sıkılaştıran bir ameliyattır. Beraberinde, rötuş vermede liposaction çoğunlukla kullanılır. Doğumla aynı anda yapılması doğru değildir; en az 6 ay beklenmelidir.

Ameliyat genel veya rejyonel (belden) anestezi altında hastanede gerçekleştirilir ve 2-4 saat sürer. Karın kasla güçlendirilir ve cilt, gerilerek kapatıldığı için uyandığınızda kendinizi belden kıvrık “V” şeklinde bulursunuz. Drenleriniz 1-4 günde çıkarılır. Öne eğilerek yürümeniz önerilir. Eriyen dikişler kullanıldıysa alınmasına gerek yoktur. 1 ay korse kullanılır. Klasik karın germe dışında karnı nispeten daha sıkı olan ve cilt gevşekliği sınırlı olanlarda mini-abdominoplasti tercih edilebilir. Burada kesi kısadır ve ameliyat iyileşme süresi de daha kısa olmaktadır. Çepeçevre sarkıklığı olan, obezite cerrahisi geçirenlerde ise sirkumferensiyel abdominoplasti tercih edilebilir.

Yer çekimi ve yaşlanmayla yüzdeki yağ dokusunun azalması ve derinin elastikiyetini kaybetmesi sonucu ellili yaşlarda yüz derisi sarkar. Klasik yüz germe ameliyatı, kulak önünden başlayarak kulak memesi altından arkaya dönen ve yukarı kıvrılarak saçlı deri içinde ilerleyip sonlanan bir kesiyle çalışılarak bollaşmış yüz ve boyun derisinin gerilmesi işlemidir. Daima boyun germe ameliyatıyla birlikte yapılır. Gıdık bölgesindeki sarkmanın ve boynun orta hattındaki kasların ayrışmasının belirgin olduğu durumlarda çene altındaki bölgeye de küçük bir kesi yapılarak bu kaslar sıkılaştırılır. Özellikle boyun ve çene bölgesindeki sarkmaları belirgin olan, derin dokulardan çok derideki sarkma ve kırışıklığın belirgin olduğu ince cilt yapısına sahip kişilerde çok iyi sonuç verir. Klasik yüz germe ameliyatı, göz çevresindeki, ağız çevresindeki, orta yüzdeki ve alındaki kırışıklıkları ve sarkmaları düzeltmez .

Daha mükemmel ve uyumlu bir görünüm için aynı seansta orta yüz germe, göz kapağı ameliyatları, botox, dermabrazyon gibi işlemler de ameliyata eklenebilir.

Erişkin insan vücudundaki yağ hücresi sayısı sabittir. Ergenlikten sonra yağ hücresi sayısı artmaz, ancak yağ hücrelerinin hacmi artar. Bu da kilo artışı ile sonuçlanır. Fazla kilolardan kurtulmak için uygun diyet ve egzersiz ve düzenli bir yaşam tarzı şarttır.

Ancak, bu şartları yerine getiren kişilerde bile, kaybolmayan inatçı yağ birikimleri olabilir. Karın, bel, kalça, uyluk dış ve iç tarafı, diz gibi vücudun belli bölgeleri diyet ve egzersize dirençli yağ birikim bölgeleridir. Liposuction, vücudun belli bölgelerindeki yağ birikimlerinin özel bir vakumla veya özel enjektörlerle emilerek, vücuttan yağların uzaklaştırıldığı bir ameliyattır. Kesinlikle bir zayıflama ameliyatı değil, bir vücut kontur düzeltme ameliyatıdır. Bu ameliyatla hacmi artmış, diyet ve egzersize dirençli yağ dokusu vücuttan uzaklaştırılırken, mevcut yağ hücrelerinin sayısı da azaltılmış olur. Amaç zayıflatma değil, kontur düzeltme olduğu sürece, iyi seçilmiş hastada, hastane koşullarında iyi uygulanan teknikle, herhangi bir riski olmayan bir ameliyattır. Çene altı, yanaklar, boyun, kol iç yağı, memeler, göğüs, karı, bel kalça, uyluk, diz iç yağ, bacak arkası gibi vücudun birçok anlamındaki yağ birikimlerinin vakumla alınması mümkün hale gelmiştir.

Erkek hastalarda, meme bölgesinde kadın tipinde büyümesi durumudur. Bazı ilaçların etkisiyle ya da hormonal dengesizlik sonucu ortaya çıkabilir. Kitle sadece yağ dokusundan oluşuyorsa, sadece liposuction uygulanabilir. Kitlenin büyüme yaptığı ve meme de sarkmaya neden olduğu durumlarda ise kitle ile birlikte deri fazlalığının da çıkarılması gerekebilir.

Labium minus küçültme, Vagen daraltma işlemleridir.

 • Doğumsal anomaliler.
 • Yarık dudak
 • Yapışık parmak
 • Fazla Parmak
 • Yara izlerinin tedavisi
 • Yanık ve yanık sonrası tedavisi
 • Cilt benlerinin alınması
 • Yağ bezelerinin alınması
 • El cerrahisi
 • Cilt kanserleri
0282 726 0 555