Gebeliğin 30. haftasında neler oluyor?

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Kocaman 40 Hafta!

Halk arasında hamilelik aylarla ifade edilirken, doktorlar hamilelik sürecini değerlendirirken ve anne karnındaki bebeğin gelişmesini izlerken gebelik haftasını esas alırlar. En son görülen adetin başladığı gün gebeliğin başlangıcı kabul edilir ve toplam gebelik süresi yaklaşık 280 gün, yani 40 hafta olarak hesaplanır. Aslında gebeliğin başlangıcı olan döllenme, en son görülen adetin ilk gününden yaklaşık 14 gün sonra olmaktadır. Ancak zamanlamanın doğru yapılabilmesi bakımından pratikte, son adet tarihi, gebeliğin başladığı tarih olarak kabul edilir.

30. Hafta

Anne adaylarında rastlanacak sindirim sistemi ile ilgili sorunlar yüksek lifli yiyecekler tüketerek ve bol sıvı içerek azaltılabilir. Bacaklarda kramp şikâyetleri ile oldukça sık karşılaşılır. Doğuma kadar vitamin ve mineral alımını sürdürmek, hem anne hem de bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu sırada annenin ağırlığı da 7–8 kilo kadar artmıştır. Bebek hareketleri sayılarak çocuğun sağlığı hakkında kabaca bilgi edinmek mümkündür. Bebek bir gün içerisinde, annenin uyanık olduğu yaklaşık 12 saatlik süre boyunca 10 kez hareket ediyorsa bu olumlu olarak yorumlanır. Bebek hareket etmiyor veya az hareket ediyorsa doktorunuza danışmalısınız.

Bebeğin gittikçe aşağıya inmeye başladığını fark edebilirsiniz. Bu durumda hafifleme ve karnın alt kısımlarında basınç artması hissi olur, hatta bebeğin dışarıya fırlayacağı hissine bile kapılabilirsiniz. Nefes alma ve yemek yeme kolaylaşmasına rağmen yürümek rahatsız edici olabilir ve sürekli idrar yapma ihtiyacınız olduğunu hissedebilirsiniz. Bebeğiniz yaklaşık 1350gr ağırlığında ve 45cm uzunluğundadır. Lanugo tüyleri kaybolur.

0282 726 0 555