Gebeliğin 35. haftasında neler oluyor?

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Kocaman 40 Hafta!

Halk arasında hamilelik aylarla ifade edilirken, doktorlar hamilelik sürecini değerlendirirken ve anne karnındaki bebeğin gelişmesini izlerken gebelik haftasını esas alırlar. En son görülen adetin başladığı gün gebeliğin başlangıcı kabul edilir ve toplam gebelik süresi yaklaşık 280 gün, yani 40 hafta olarak hesaplanır. Aslında gebeliğin başlangıcı olan döllenme, en son görülen adetin ilk gününden yaklaşık 14 gün sonra olmaktadır. Ancak zamanlamanın doğru yapılabilmesi bakımından pratikte, son adet tarihi, gebeliğin başladığı tarih olarak kabul edilir.

35. Hafta

Haftalık kilo artışınız 350-500 gr’dır ve bebek sizin her hafta aldığınız kilonun yarısı kadar kilo almaktadır (180-250 gr). Doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe cinsel ilişkide bulunmanızın sakıncası yoktur. Rahatlamak için duş yapmanız, istirahat etmeniz, açık havada kısa yürüyüşler yapmanız iyi gelecektir. Bebeğin hareketlerini izlemeli, eğer bebek hareketlerinde belirgin azalma veya hiç oynamadığını fark ederseniz mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz. Bebeğiniz 2500 gr’ın üzerindedir ve muhtemelen 50 cm’e yakın bir uzunluktadır. Bu haftada doğan bebeklerin yüzde 99’u yaşar. Akciğerler genellikle tamamen gelişmiştir ve 35 haftadan önce doğan bebeklerde veya prematürelerde ölüm nedeni olan solunum problemleri bu haftadan sonra daha kolaylıkla çözümlenir.

Bebeğinizin yağ depolaması devam eder. Tüm organ sistemleri gelişim ve olgunlaşmasını tamamlamıştır. İçinde yüzdüğü suya oranla rahim içinde daha fazla yer kaplamaya başladığından hareketleri de çok kolay olmayacaktır. Bebeğiniz 2600 gr kadardır. Kilo artışı, özellikle yağ depolanması omuzlar hizasında başlayacaktır.

0282 726 0 555