Gebeliğin 40. haftasında neler oluyor?

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Kocaman 40 Hafta!

Halk arasında hamilelik aylarla ifade edilirken, doktorlar hamilelik sürecini değerlendirirken ve anne karnındaki bebeğin gelişmesini izlerken gebelik haftasını esas alırlar. En son görülen adetin başladığı gün gebeliğin başlangıcı kabul edilir ve toplam gebelik süresi yaklaşık 280 gün, yani 40 hafta olarak hesaplanır. Aslında gebeliğin başlangıcı olan döllenme, en son görülen adetin ilk gününden yaklaşık 14 gün sonra olmaktadır. Ancak zamanlamanın doğru yapılabilmesi bakımından pratikte, son adet tarihi, gebeliğin başladığı tarih olarak kabul edilir.

40. Hafta

Bebeğiniz doğum gününe hazırdır. Cildi pembe–kırmızı bir renkte, boyu yaklaşık 52 cm, kilosu 3300 -3500 gr. Normal doğuma karar verildiğinde ultrason ve NST (non-stress test) ile bebeğin hareketleri, kalp atışları ve amnion sıvısının miktarı değerlendirilir, beklenen doğum tarihinin gelmesine rağmen sancıları başlamamış gebeler için 7 gün daha beklenebilir. Bu süre sonunda da doğum sancıları başlamamışsa öncelikle suni sancı denenir. Suni sancıya rağmen doğum eylemi başlamıyorsa, bebek doğum kanalında ilerlemiyorsa ya da bebek kalp atışları bozulmaya başlarsa sezaryen ile doğurtulur.

Doğum anı yaklaştıkça rahim ağzı yavaş yavaş açılmaya başlar. Bu açıklık yaklaşık 10 cm’e ulaştığında doğumun ilk evresi tamamlanmıştır. Bundan sonra başlayan ikinci evre ile bebek annenin doğum kanalında ilerler ve anne karnında geçirdiği yaklaşık 40 haftalık süreyi tamamlayarak dünyaya gelir.

0282 726 0 555