Gebeliğin 9. haftasında neler oluyor?

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Kocaman 40 Hafta!

Halk arasında hamilelik aylarla ifade edilirken, doktorlar hamilelik sürecini değerlendirirken ve anne karnındaki bebeğin gelişmesini izlerken gebelik haftasını esas alırlar. En son görülen adetin başladığı gün gebeliğin başlangıcı kabul edilir ve toplam gebelik süresi yaklaşık 280 gün, yani 40 hafta olarak hesaplanır. Aslında gebeliğin başlangıcı olan döllenme, en son görülen adetin ilk gününden yaklaşık 14 gün sonra olmaktadır. Ancak zamanlamanın doğru yapılabilmesi bakımından pratikte, son adet tarihi, gebeliğin başladığı tarih olarak kabul edilir.

9.Hafta

Rahim hızla büyümektedir. Ancak hala gebelik dışarıdan bakmakla anlaşılamaz. Hazımsızlık, gaz şikâyeti ve mide yanması olabilir. Ağlama, sıkıntı gibi duygusal değişiklikler olabilir.
Fetus artık hem vaginal hem de abdominal (karın) ultrasonografi ile rahatlıkla değerlendirilebilir. Baş-popo uzunluğu yaklaşık 2 ila 3cm’dir. Embrio insan şeklini kazanmıştır. Ultrasonda baş, gövde ve ekstremiteler saptanabilir. Bebeğin kol-bacak ve vücut hareketleri ultrasonda görülebilir. Fetus ekstremitelerini ve gövdesini kımıldatmaya başlar ve rahim içinde takla atarken görülebilir. Ancak anne bunu hissedemez. Cinsiyeti görebilmek mümkün değildir.

 

0282 726 0 555