Göz hastalıklarıyla ilgili sık sorulan sorular…

Göz hastalıkları nelerdir?
Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Göz Hastalıkları Uzmanımıza hastaların sorduğu soruları toplayıp uzmanımızdan da yanıtları aldık. Ve hem soruları hem de yanıtları burada derleyip faydalanmanız için hazırladık.

İşte Göz Hastalıkları hastalarının sıkça sorduğu sorular ve soruların yanıtları…

 

Gözlük kullanımıGözlük kullanıyorum, takip için ne sıklıkta göz muayenesi olmalıyım?

Uzman: Öncelikle hastanın yaşı çok önemlidir. Hasta 20 yaşın üzerinde ise başka bir göz hastalığı yoksa yılda bir defa göz doktoruna muayene olması takip için yeterlidir. Hasta 10-20 yaş arasında ise numara değişimleri daha çok görülebildiği için her altı ayda bir göz muayene olması gerekir. Hasta 10 yaşın altında ise birlikte göz tembelliği (ambliyopi) varsa her üç ayda bir, göz tembelliği yoksa her altı ayda bir göz muayenesi olması gerekir.

 

Bir aylık bebekBir aylık bir bebeğim var ne zaman göz muayenesi yaptırmalıyım?

Uzman: Zamanında (9 aylık), normal kilosunda doğan bir bebeğin ilk muayenesinin 1 ay içinde göz doktoru tarafından yapılması gerekir. Bu yaştaki bir bebek, göz doktoru en çok kataraktı var mı, her iki göz bebeği eşit mi, yuvarlak mı, her iki göz de de retinal reflesi normal mi, gözyaşı kanalları açık mı gibi soruların cevaplarını arar. İkinci muayene bebek 6 aylık olduğunda yapılmalıdır. Yukarıda bahsedilen noktalar dışında infantil esotropya denen şaşılık türü olup olmadığına dikkat edilir. Üçüncü göz muayenesi bebek 1 yaşına geldiğinde yapılmalıdır. Dördüncü göz muayenesi bebek üç yaşını bitirip dört yaşına girdiğinde yapılmalıdır. Bu muayene zamanı da çok önemlidir. Ve tüm çocukların göz tembelliğinin tespiti ve tedavisi için en uygun yaş 4 yaştır. 4 yaşındaki bir çocuk, gösterilen E- eşelindeki şekillerin yönünü söyleyebilecek zeka ve olgunluğa eriştiği için göz tembelliğinin tespiti en uygun ve basit bir şekilde bu yaşta yapılır. Ayrıca çocuk göz muayenesine bizzat katılabildiği için muayene objektif bir şekilde yapılır. Göz tembelliği tespit edilirse, tedavi için 3-4 yıl gibi zamanımız olduğu için bu yaştaki göz muayenesi çok önemlidir. Beşinci göz muayenesi çocuk okula başlamadan önce, 6 yaşında yapılmalıdır.

 

Gözlüklü kız çocuğuKızım 7 yaşında her iki gözünde +3.0 numara hipermetropisi var ne zaman gözlükten kurtulur, numarası düşer mi?

Uzman: Çocuk hipermetrop ise numarası genellikle 9 yaşına kadar artış eğilimi gösterir. Dokuz yaşından sonra ise çocuklukla düşmeye başlar; en fazla numara düşüşü 13-16 yaşları arasında görülür. Bazen numara sıfır olur ve orada dururken, bazen de numara miyop olur. Çocuk miyop ise; numara çoğunlukla artış eğilimi gösterir, daha az sıklıkla numara aynı kalır, nadiren de düşer ve sıfır (emetrop) olur. miyopi ne kadar yüksekse artma ihtimali o kadar yüksek olur. Çocuk astigmatik bir gözlük kullanıyorsa çoğunlukla numarası aynı kalır, nadiren sıfırlanır, nadiren de artmaya devam eder. Astigmatizma üç çeşittir; miyop astigmat, hipermetrop astigmat ve karışık (mixed) astigmatizma.

 

Katarakt nedir, katarakt olmamıza ne neden olur?Katarakt nedir?

Uzman: Göz bebeğinin arkasında bulunan göz merceği normalde saydamdır, merceğin saydamlığını kaybetmesine katarak denir. En başta yaş arttıkça katarak olma ihtimalimiz artar. 50 yaşından sonra katarak sıklığı artar. Diğer bir neden kişinin diyabet hastası olması katarak yaşını erkene çeker. Başka bir neden sigara içiyor olmaktır. Günde bir paket sigara içen birisi, içmeyenlere göre yaklaşık 10 yıl önce katarak olur. Şişmanlık, fazla güneş ışınlarına maruz kalma, kortizonlu ilaç kullanma, göze darbe gelmesi, kötü ve kalitesiz besinlerle beslenme katarak olmayı hızlandırır.

 

Şeker hastalığıŞeker (diyabetes mellitus) hastasıyım göz bölümünden takibimi nasıl yaptırmalıyım, nelere dikkat etmeliyim?

Uzman: Öncelikle diabet hastalığının tüm vücudu etkileyen bir hastalık olduğunu bilmeniz ve yaşamanızı buna göre düzenlemeniz gerekir. Sigara içiyorsanız bırakmanız, düzenli yürüyüşler yapmanız, yeme- içmenize, uyku düzeninize dikkat etmeniz hastalıkla savaşta size yardımcı olacaktır. Göz bölümüne her 6 ayda bir muayene olmanız gerekir. Göz muayenesinde her iki gözünüzün görmesi, gözlük numaralarında ki değişim, göz dibi incelemesi (gerekirse göz bebeği büyütülerek yapılır), göz tansiyonu ölçümü, katarak olup olmadığına bakılır. Sorun tespit edilmez ise hasta 6 ay sora tekrar kontrole çağrılır. Göz kontrolünde göz dibi muayenesinde retinal damarlarda sızıntı, kanama veya görmede azalma tespit edilişe; göz dibi damarlarını, sarı noktayı daha iyi görebilmek için göz anjiyografisi (ffa) yapılır. Göz anjiografisinde (ffa) görmeyi tehdit eden yeni damar oluşumu; NVD veya NVE tespit edilirse fazla beklemeden hastaya argon lazer tedavisine başlanır. Her bir göze, yaklaşık beş seansta 2000 atış yapılarak merkezi görme korunmaya çalışılır. Hastanın kendisine dikkat etmesi hastalığın gidişatı üzerine argon lazer kadar önemlidir. Diabet hastalığı göze vurduktan sonra takipler daha sık yapılır. Üç ayda bir gibi. Şeker hastaları, belirli aralıklarla dâhiliye, nefroloji, kardiyoloji, bölümlerine de gitmesi gerekir.

0282 726 0 555