Göz sağlığınız için 10 sebze meyve önerisi

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Göz Hastalıkları Uzmanları göz sağlığını korumak için tüketilmesi gereken 10 meyve ve sebzeyi öneriyor…

Havuç

Göz sağlığı için çok faydalı olan havuç A vitamini açısından çok zengin olduğu gibi B,C,D ve E vitaminleri bakımından da çok zengindir. Eksikliğinde gece körlüğü, erken katarak oluşumu ve gözde kuruluk oluşabilmektedir.

Domates

İçerisindeki likopen maddesinden dolayı göz sağlığı açısından çok önemlidir. Likopen maddesi kuvvetli bir antioksidan olup hücre zarlarını kuvvetlendirir ve gözde yaşa bağlı sarı nokta hastalığında koruyucudur. Göz sağlığı için bol bol taze domates tüketmekte fayda vardır.

Patates

A vitamini bakımından zengin patatesin katarak oluşumunu geciktirebileceği düşünülmektedir.

Mısır

İçerisinde bulunan lutein ve zeaksantin pigmentlerinin yaşlılığa bağlı sarı nokta hastalıklarının önlenmesinde faydasının olduğu düşünülmektedir.

Brokoli

İçerisindeki lutein ve zeaksantin pigmentlerinin katarak oluşumunu geciktirdiği, sarı nokta hasarının oluşmasını engellediği düşünülmektedir.

Yaban Mersini

Yapılan çalışmalarda içinde bulunan tanen ve antosiyanid maddesinin kılcal damarların beslenmesine katkı sağladığı tespit edilmiştir. Özellikle diyabet hastalarına bu özelliğinden dolayı yaban mersini önerilmektedir. Taze veya kurutulmuş meyve ya da çayından faydalanabilirsiniz.

Ispanak ve Kabak

İçerisindeki lutein, zeaksantin, mesozeaksantin maddelerinden dolayı antioksidan görevleri vardır. Yaşa bağlı sarı nokta hastalığının önlenmesinde, katarak oluşumunun geciktirilmesinde faydalıdırlar.

Kırmızı ve Yeşilbiber

Her ikisi de bol miktarda C vitamini içerir. Diyabet hastalığının olumsuz etkilerinden korunmak için hastaların düzenli olarak kırmızı ve yeşilbiber tüketmeleri önerilmektedir.

Üzüm çekirdeği

İçerisinde fenolik bileşikler bulunmakta ve bu bileşikler de çok güçlü antioksidan özelliğinden dolayı diyabetik hastalarda, yaşa bağlı sarı nokta hastalığı olan hastalarda önerilmektedir.

Badem, Fındık ve Ceviz

E vitamini bakımından zengin oldukları için yaşa bağlı sarı nokta hastalığında tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıca bu besin maddeleri magnezyum bakımından da zengin olup magnezyum kan şekerinin regülasyonunda da çok gerekli olduğu için diyabetik retinopati gelişmesini önlemek için de önerilmektedir. Ayrıca bu besin maddeleri magnezyum bakımından da zengin olup magnezyum kan şekerinin regülasyonunda da çok gerekli olduğu için diyabetik retinopati gelişmesini önlemek için de önerilmektedir.

0282 726 0 555