Hamilelik döneminde bilmeniz gerekenler…

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Özel Optimed Hastanesi gebelik döneminde yapılması ya da yapılmaması gerekenleri anlatıyor.

  • Doğum sonrası kilolardan kurtulma süreci, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Gebeliğinde 15 kilo alan bir anne ile 9-12 kg alan annenin kilo verme süreci farklı olabilir. Fazla kilo aldıysanız, kilo verme sürecinizi uzatmanızda yarar var. Bu durum, verdiğiniz kiloları korumanızı kolaylaştırır ve kas kaybetmenizi önler.
  • Hamilelikte düzenli kahve içmek ve uzun süre kafein almak, bebeklerde gelişme geriliğine neden olabiliyor ve bebeğin doğum kilosunu düşürebiliyor.
  • Hamilelik döneminde görülen yüksek düzeydeki stres hormonları, bebeğin beyin gelişimini olumsuz etkiler. Bu nedenle anne adayları, günde yarım saat müzik dinleyerek bebeklerin beyin gelişimine katkıda bulunabilir, fiziksel aktiviteler yaparak stresten uzak durabilir.
  • Hamilelik sırasında yapılan doğru egzersiz, vücudu doğuma hazırlamakla kalmaz; dolaşım, solunum mide ve bağırsak sistemlerinin de düzenli çalışmasına yardımcı olur.
  • Hamilelikte çikolata tüketimine dikkat! Kafein ve şeker deposu olan çikolatanın hamilelikte aşırı tüketimi, bebeğin beslenmesini bozarak gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Derleme: Nuran Başyurt

 

0282 726 0 555