Hastanemiz Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Eyüp DURAN, meme kanseri hakkında önemli bilgiler paylaştı

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

‚‘Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı‘‘ sebebiyle hastanemiz Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Eyüp DURAN, meme kanseri hakkında önemli bilgiler verdi.

Meme kanseri yaklaşık 8 kadından birinde yaşamları boyunca görülebilmektedir ve kadınlar arasında kansere bağlı ölümlerde en sık nedenler arasındadır. Bu hastalıkla mücadelelede en etkili yöntem erken tanı alınmasıdır. Erken tanı alınması içinde kadınların meme kanseri tarama programlarına aktif olarak katılmaları gerekmektedir.

Kadın olmak meme kanseri açısından en büyük risk faktörüdür. Yeni tanı alan meme kanseri hastalarının %1’den azı erkeklerde görülmektedir.

Yaş ilerledikçe hastalık riski de artmaktadır. 3 meme kanseri hastasının 2‘si 55 yaş ve üzerindedir.

Yakın aile bireylerinde meme kanseri tanısı alanlarda da risk topluma göre yüksektir. Birinci derece akrabada meme kanseri olanlarda risk yaklaşık 2’ye katlanmaktadır.

Memede herhangi bir değişiklik olduğunda doktorunuz tarafından değerlendirme önerilir. Eğer 40 yaş üzerindeyseniz veya meme kanseri açısından yüksek riskli iseniz yıllık doktor muayenesi ve gerekli tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

0282 726 0 555