Hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nida CANNAZİK, rahim ağzı kanseri (serviks) hakkında merak edilenleri yanıtladı

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Ocak ayı rahim ağzı kanseri (serviks) farkındalık ayı olması sebebiyle hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nida CANNAZİK konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Rahim ağzı kanserinin belirtileri nelerdir?

Rahim ağzı kanseri genellikle düzensiz kanama ile ortaya çıkar. Adet dönemi dışında ara kanama, cinsel ilişki sırasında kanama olabilir. Genellikle kanama et suyuna benzer şekilde az miktarda başlar. Cinsel ilişki sırasında ağrı, sırt ağrısı, bacak ağrısı, yorgunluk, kilo kaybı gibi durumlar da görülebilir. Hasta bir şikayet üzerine doktora gittiğinde, genellikle hastalık ileri evrede olmaktadır.

Erken teşhisi mümkün müdür? Eğer mümkünse hangi yöntemlerle erken teşhisi sağlanmaktadır?

Hastalık belirti vermeden rutin muayenelerde yapılan tarama testleri ile genellikle erken dönem ortaya çıkmakta ve tedavi sonuçları yüz güldürücü olmaktadır. Rahim ağzı kanseri için tarama testi olarak Pap Smear ve HPV testi kullanılmaktadır. Her ikisi de poliklinik şartlarında vajinal muayene esnasında kolaylıkla yapılan testlerdir.

Kanserin teşhisi ve tedavi süreci nasıldır?

Tarama testleri ile hastalık saptanan kişilerde yapılacak ek tetkikler ile hastalığın boyutu değerlendirilir ve ileri bir Onkoloji merkezinde cerrahi, radyoterapi, kemoterapi gibi tedaviler planlanır. Özellkle erken evre hastalık durumunda tedavi sonuçları çok daha olumlu olduğundan belli aralıklarla yapılan tarama testleri oldukça önemlidir.

Tarama testleri hangi kişilere yapılır?

21 – 65 yaş arası tüm kadınlar rahim ağzı kanseri tarama testlerini yaptırabilirler. 30 yaş altında 3 yılda bir Pap Smear testi uygundur. HPV’ye bağlı lezyonlar 30 yaş altında kendiliğinden yüksek oranda düzelme gösterdiğinden HPV testi kesinlikle 30 yaş altı kadınlarda rutin olarak önerilmemelidir. 30-65 yaş arası tercihen HPV ile birlikte PAP Smear testi 5 yılda 1, HPV yapılmıyorsa tek başına Pap Smear 3 yılda 1 yapılmalıdır. 65 yaşında tarama sonlandırılır. Myom, kist gibi iyi huylu hastalıklar için rahmi tamamen alınmış hastalarda tarama yapılmaz.

 Kanseri arttıran risk faktörleri nelerdir?

Rahim ağzı kanseri için en büyük risk HPV’dir. HPV sadece cinsel yolla bulaşır ve rahim ağzı kanserlerinin %90’nından fazlasından sorumludur. Erken yaşta cinsel ilişki, çok sayıda partner olması riski en çok artıran durumlardır. Sigara kullananlarda yine birçok kanserde olduğu gibi risk fazladır.

Rahim ağzı kanseri olan bir anne bebeğini emzirebilir mi ya da doğum yapabilir mi?

Gebelik planlayan tüm kadınların gebelik öncesi rutin muayene olmaları ve muayene esnasında tarama testi yaptırmaları önerilmektedir Gebelik sırasında Smear ya da HPV testi yaptırmanın hiçbir sakıncası yoktur. Eğer gebelik ya da sürecinde rahim ağzı kanseri tanısı konduysa hastalığın evresine göre tedaviler planlanır, doğum ve emzirme önerileri hastaya planlanacak müdahaleye göre yapılır.

Hastalığın tedavi edildikten sonra tekrar nüksetme ihtimali var mıdır?

Rahim ağzı kanseri tanısı almış kişiler ameliyat veya başka tedavileri almış ve şikayetleri kalmamış olsalar dahi Onkoloji uzmanının önerisine göre yine belli aralıklarla kontrollerini aksatmamalıdır, çünkü kanser nüks edebilir ve tedavi tekrarı gerekebilir.

0282 726 0 555