Hastanemizde bir başarı hikayesi daha…

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Kardiyoloji Uzmanları Uz. Dr. C. Ekrem PINAR, Doç. Dr. Göksel AÇAR ve Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gündüz YÜMÜN tarafından hastanemize başvuran, hayatını kaybetme riski çok yüksek olan hastaya peş peşe üç işlem uygulayarak hayata döndürdüler.  

Hastamız Ali Bey, karın ağrısı ve göğüs ağrısı şikayeti ile, hastanemize başvurdu.

Hastada hem akut miyokard enfarktüsü, hem AV tam blok, hem aktif kanamalı trombüslü oldukça geniş abdominal aort anevrizması mevcut. Yapılan ilk tetkiklerinde kalp krizi geçirdiği anlaşıldı, koroner anjiyo ünitesinde hastaya koldan girilerek koroner stent ve balon uygulanarak, tıkalı damarları açıldı, aynı zamanda AV Tam Blok nedeniyle geçici kalp pili takıldı, hastanın hikayesinde daha önce aort damarında anevrizma (damar balonlaşması) olduğu önceki gittiği sağlık kuruluşlarında tespit edilmiş, ancak hastanın ek hastalıkları olduğu için operasyon diğer sağlık kurumları tarafından yüksek riskli olarak kabul edilmiş ve ilaçla takip önerilmiş ve hastaya girişimsel tedaviden kaçınılmıştır.

Optimed Hastanesi Kardiyoloji ve Kalp ve Damar Cerrahisi doktorları Uzm. Dr. C.Ekrem PINAR, Doç. Dr. Göksel AÇAR, Doç. Dr. Gündüz YÜMÜN tarafından, koroner stent işlemi sonrası yoğun bakım takibi yapılan hastanın karın ağrısı ve kan kaybı devam ettiği gözlemlendi, devamında yapılan incelemede hastada ki mevcut aort anevrizmasının yırtıldığı tespit edilerek acil operasyona karar verildi.

Hasta yakınlarına operasyonun yüksek risk konusu bir önceki sağlık kuruluşları tarafından empoze edilmesine rağmen, hastanemiz Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi Uzmanları tarafından EVAR yöntemi ile kapalı bir şekilde hastanın karnındaki aort damarı onarıldı.

Operasyon sonrası takip sürecinde hastanın tüm semptomlarının hızlıca düzeldiği gözlemlendi. Yoğun bakım sonrası servise çıkarılan hasta bir kaç gün takip sonrası şifa ile taburcu edilerek evine gönderildi.

Hastamız Ali Bey “hayatımı doktorlarıma borçluyum, onlar sayesinde tekrardan yaşama döndüm, doktorlarıma ve hastaneye çok teşekkür ediyorum“ diyerek  mutluluğunu ifade etti.

0282 726 0 555