Henüz 17 yaşında, Optimed’de takılan kalp pili sayesinde artık daha güvende!

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

17 yaşında ki erkek hastamız rutin kontroller esnasında yapılan tetkikler ile fark edilen “HOCM” hastalığı nedeniyle Kardiyoloji Uzmanlarımız Doç. Dr. Göksel Açar ve Uz. Dr. C. Ekrem Pınar tarafından kalbine bir ömür taşıyacağı kalp pili (otomatik defibilatör) takılarak risk faktörleri ortadan kaldırıldı.

Basından da duymuş olabileceğiniz gibi özellikle sporcularda ani ölüm sebebi olarak bilinen bu hastalık “Konjenital Kalp Hastalığı”, yani doğuştan kalp hastalığı olarak bilinmekte. Hastalığın tıptaki adı HOCM (Hipertrofik Kardiyomiyopati), halk arasında da sporcularda özellikle atletlerde ani kardiyak ölüme sebep olan hastalık olarak bilinmekte.

Bu hastalıkta kalp adalesi kalınlaşması mevcut, hastalık sürecinde kalp adalesi asimetrik olarak kalınlaşıyor ve kalbin çıkış yolunda darlığa neden oluyor, bu darlıktan dolayı da ani koşularda, sıkıntılarda ölümcül aritmiler yani ritim bozuklukları gelişebiliyor, bu durumda ani ölüm sebebi olabiliyor. İşte bu nedenle 17 yaşındaki erkek hastaya Kardiyoloji ekibimiz Doç. Dr. Göksel Açar ve Uz.Dr. C. Ekrem Pınar tarafından otomatik defibilatör ICD yani defibilatörlü kalp pili takılarak hastanın bu ani ölüm riski ortadan kaldırıldı.

0282 726 0 555