İlk bebeğini sezaryen, ikinci bebeğini normal doğumla dünyaya getirdi!

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Özel Optimed Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nevzat Koç’un 29 yaşındaki hastası, ilk bebeğini sezaryen ile dünyaya getirmiş bir anne idi. İkinci bebeğine hamile kaldığını öğrendiği an doktoruna sorduğu ilk soru “normal doğum yapabilir miyim?” oldu… Bunun üzerine her kontrolde, sezaryen sonrası vajinal doğum hakkında sorular sorarak bilgiler aldı, aldığı bilgiler, doğum okulundaki eğitimler ve doktoruna olan güveni ile inandı, başardı.

29 yaşında, Sezaryen Sonrası Normal Doğum ile ikinci bebeğini dünyaya getirdi. 29 Yaşındaki annemiz, ilk bebeğini sezaryen doğum  ile dünyaya getirdi, ikinci bebeğine hamile kaldığında bu kez hep duyduğu “sezaryen sonrası normal doğum” konusunu doktoru Nevzat Koç’a sordu, doktorundan “her zaman mümkündür” cevabının ardından hamileliği boyunca normal doğum için “Optimed Doğum Okulu” eğitimlerine katıldı, inandı, bu kez normal doğum yaparak bebeğini hemen kucağına almak ve diğer çocuğu içinde daha hızlı ayağa kalkmak istiyordu. Ve istediği, inandığı doğumu gerçekleştirdi. Annemiz sezaryen sonrası vajinl doğum “SSVD” gerçekleştirerek, sağlıklı bir kız çocuk dünyaya getirdi.

Annemize sorduk…

Her iki doğum arasında nasıl bir fark var, yaşadığınız duyguyu nasıl tarif edersiniz, hekiminizin bu konudaki payı sizce nasıl?

Annemiz; “herkese öneriyorum. Yapabilecek olan herkese, yani kendine güveni olanlara tavsiye ediyorum, çok güzel, ilk doğumumda anne oldum ama bu kez başka hissettim, başka yaşadım, seçme hakkımız her zaman var unutmayın. Doktorunuza güvenmeniz lazım, benim en büyük desteğim doktorum Nevzat Koç’un söylemleri ve bana verdiği güven oldu. Nevzat Bey’e bu konuda merak ettiğim her şeyi sordum, tüm detaylarıyla anlattı, çünkü biz kadınlar sezaryen sonrası normal doğumla ilgili o kadar çok kötü hikayeler duyuyoruz ki, kimi gerçek kimi değil. Ama sonuçta zihnimize yerleşiyor, oradan başlayan korkularda bedenimize olan güvenimiz gidiyor. Oysaki doktorunuza sorun ve dinleyin, gerisi kolay. Tüm kontrollerde tekrar tekrar konuştuk, sonuna kadar normal doğuma elverişli olduğumu her muayenede duydum. Çok büyük fark var. Acısız bir doğum gerçekleştirdim, çocuğumu hemen kucakladım, eşim doğuma girdi, yanımda oldu, bebeğimizi o da hemen gördü ve kucakladı.

 

 

 

0282 726 0 555