KOAH Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Tarafından gönderildi: Merve Ağdağlı İlhan Yorumlar: 0

KOAH yani Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, akciğerlerde bulunan ve bronş adı verilen hava keseciklerinin tıkanması sonucunda; nefes darlığı, öksürük, solunum güçlüğü, balgam çıkarma, hırıltılı solunum gibi belirtilerle ilerleyen kronik bir akciğer hastalığıdır.

KOAH hastalığı ile birlikte bronşlar tıkanarak akciğerlerde temiz hava yeteri kadar emilemez ve kan ile dokular arasındaki oksijen iletimi sağlanamaz. KOAH hastalığı genellikle 40 yaş üzeri bireylerde görülür. En önemli risk faktörü tütün kullanımıdır, sigara içen kişilerde KOAH %25’e kadar daha fazla görülür. Mesleki nedenler dolayısıyla zararlı gaz, toz, kötü yaşam koşulları ve çocukluk çağında geçirilen enfeksiyonlar da KOAH için risk faktörüdür. Tüm dünyada yaygın olarak görülen KOAH hastalığı tedavi edilmediğinde ölümcül hale gelebilir. 

KOAH Hastalığının Evreleri Nelerdir?

KOAH hastalığının evreleri nefes darlığının şiddetine göre değişmektedir. Hafif evre, orta evre, ağır evre ve çok ağır evre olarak sıralanabilir.

Hafif evrede genellikle hastalığın tanısını koymakta zorlanılır. Hızlı yürüme, merdiven çıkma veya iş yapma esnasında nefes darlığı yaşanabilir.

Orta Evrede kondisyon gereken işlerde nefes darlığı olabilir. Bazen günlük işleri yaparken de nefes darlığı yaşanabilir. Öksürük ve balgam çıkarma artar.

Ağır Evrede kişi günlük işlerini yaparken nefes darlığı ve halsizlik hisseder. Nefes darlığı geceleri de görülmeye başlar, uyku düzeni bozulur.

Çok Ağır Evrede ise kişi hareket etmede zorlanır, oturur pozisyondayken bile nefes darlığı çeker, yürümekte zorlanmaya başlanır.

KOAH Belirtileri Nelerdir?

KOAH kalıcı akciğer hasarı oluşuncaya dek genellikle belirtilere sebep olmaz. Ancak, belirtiler ortaya çıktıktan sonra, hastalığa neden olan sigara gibi faktörler ortadan kaldırılmazsa, zaman içerisinde sürekli olarak kötüleşir. KOAH hastalığının belirtileri ise;

 • Fiziksel aktiviteler sırasında nefes darlığı
 • Hırıltı ve öksürük
 • Nefes darlığı
 • Göğüste sıkışma
 • Beyaz, sarı veya yeşil renkli olabilen balgam
 • Siyanoz (özellikle ağız, göz ve tırnak çevresinde ciltten mavimsi bir renk)
 • Sık solunum yolu enfeksiyonları
 • Yorgunluk
 • Halsizlik
 • Depresyon
 • İstenmeyen kilo kaybı (ileri aşamalarda)
 • Ayak bileklerinde, ayaklarda veya bacaklarda şişme

KOAH Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 

KOAH hastalığında tedavi genellikle hastalığın ortadan kaldırılmasına yönelik değildir. Belirti ve rahatsızlıkların şiddetinin azaltılmasına yönelik girişimlerdir. Tedavi için uygulanacak ilk adım, eğer kullanılıyorsa sigaranın bırakılması ve hava kirliliği bulunan ortamlardan uzaklaşılmasıdır. Sigarayı bırakan KOAH hastasının akciğer fonksiyonlarındaki düşüş hemen hemen yarıya iner, bronşlardaki tıkanıklık şiddeti ve balgam azalır. Ayrıca, kişinin nefes darlığı şikâyeti büyük oranda düşer. 

Sizde KOAH Var Mı? Test Edin!

1. Haftanın çoğu günü sık sık öksürüyor musunuz?
2. Haftanın çoğu günü balgam çıkarıyor musunuz?
3. Yaşıtlarınıza göre nefesiniz daha kolay mı daralıyor?
4. Yaşınız 40’ın üzerinde mi?
5. Halen sigara içiyor musunuz ya da eskiden içer miydiniz?

Yukarıdaki soruların en az üçüne evet yanıtı verdiyseniz, bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurmalı ve solunum fonksiyon testi yaptırmalısınız.

 

*Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız. İçeriklerde Optimed Sağlık Grubu’nun tedavi edici sağlık hizmetlerine yönelik bilgiler yer almamaktadır.

 

 

Temmuz 2024

Bel Fıtığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bel fıtığı, omurgadaki disklerin yerinden kayması veya hasar görmesi sonucu sinirlerin baskı altında kalması durumudur. Omurgamız, omurlar ve omurlar arasında bulunan disklerden oluşur. Bu diskler, omurlar arasındaki hareketi sağlar.Bel fıtığı, bu disklerin dış katmanlarının yırtılması...

Albanizm (Albino) Nedir?

Albinizm, melanin pigmentinin üretimindeki bir bozukluk nedeniyle deride, saçta ve gözlerde renk eksikliği ile karakterize edilen genetik bir durumdur. Bu durum, vücuttaki melanin pigmentinin ya tamamen eksik ya da çok az olmasıyla sonuçlanır. Albinizm genellikle...

EEG – EMG

 EEG (Elektroensefalografi) Nedir? EEG (Elektroensefalografi), beynin elektriksel aktivitesini ölçmek ve kaydetmek için kullanılan bir testtir. Bu test, kafa derisine yerleştirilen küçük metal diskler (elektrotlar) aracılığıyla gerçekleştirilir. EEG, beynin farklı bölgelerindeki elektriksel dalgalanmaları kaydederek, nörolojik bozuklukları...

Erken Menopoz Neden Olur?

 Erken menopoz, kadınların genellikle 40 yaşından önce menopoz dönemine girmesi durumudur. Bu durum, kadınların yumurtalıklarının normalden daha erken bir yaşta östrojen üretmeyi bırakması sonucu ortaya çıkar. Erken menopozun belirtileri ve nedenleri şunlardır: Erken Menopozun Belirtileri Nelerdir?Adet...

0282 726 0 555