KOAH Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Tarafından gönderildi: Merve Ağdağlı İlhan Yorumlar: 0

KOAH yani Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, akciğerlerde bulunan ve bronş adı verilen hava keseciklerinin tıkanması sonucunda; nefes darlığı, öksürük, solunum güçlüğü, balgam çıkarma, hırıltılı solunum gibi belirtilerle ilerleyen kronik bir akciğer hastalığıdır.

KOAH hastalığı ile birlikte bronşlar tıkanarak akciğerlerde temiz hava yeteri kadar emilemez ve kan ile dokular arasındaki oksijen iletimi sağlanamaz. KOAH hastalığı genellikle 40 yaş üzeri bireylerde görülür. En önemli risk faktörü tütün kullanımıdır, sigara içen kişilerde KOAH %25’e kadar daha fazla görülür. Mesleki nedenler dolayısıyla zararlı gaz, toz, kötü yaşam koşulları ve çocukluk çağında geçirilen enfeksiyonlar da KOAH için risk faktörüdür. Tüm dünyada yaygın olarak görülen KOAH hastalığı tedavi edilmediğinde ölümcül hale gelebilir. 

KOAH Hastalığının Evreleri Nelerdir?

KOAH hastalığının evreleri nefes darlığının şiddetine göre değişmektedir. Hafif evre, orta evre, ağır evre ve çok ağır evre olarak sıralanabilir.

Hafif evrede genellikle hastalığın tanısını koymakta zorlanılır. Hızlı yürüme, merdiven çıkma veya iş yapma esnasında nefes darlığı yaşanabilir.

Orta Evrede kondisyon gereken işlerde nefes darlığı olabilir. Bazen günlük işleri yaparken de nefes darlığı yaşanabilir. Öksürük ve balgam çıkarma artar.

Ağır Evrede kişi günlük işlerini yaparken nefes darlığı ve halsizlik hisseder. Nefes darlığı geceleri de görülmeye başlar, uyku düzeni bozulur.

Çok Ağır Evrede ise kişi hareket etmede zorlanır, oturur pozisyondayken bile nefes darlığı çeker, yürümekte zorlanmaya başlanır.

KOAH Belirtileri Nelerdir?

KOAH kalıcı akciğer hasarı oluşuncaya dek genellikle belirtilere sebep olmaz. Ancak, belirtiler ortaya çıktıktan sonra, hastalığa neden olan sigara gibi faktörler ortadan kaldırılmazsa, zaman içerisinde sürekli olarak kötüleşir. KOAH hastalığının belirtileri ise;

 • Fiziksel aktiviteler sırasında nefes darlığı
 • Hırıltı ve öksürük
 • Nefes darlığı
 • Göğüste sıkışma
 • Beyaz, sarı veya yeşil renkli olabilen balgam
 • Siyanoz (özellikle ağız, göz ve tırnak çevresinde ciltten mavimsi bir renk)
 • Sık solunum yolu enfeksiyonları
 • Yorgunluk
 • Halsizlik
 • Depresyon
 • İstenmeyen kilo kaybı (ileri aşamalarda)
 • Ayak bileklerinde, ayaklarda veya bacaklarda şişme

KOAH Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 

KOAH hastalığında tedavi genellikle hastalığın ortadan kaldırılmasına yönelik değildir. Belirti ve rahatsızlıkların şiddetinin azaltılmasına yönelik girişimlerdir. Tedavi için uygulanacak ilk adım, eğer kullanılıyorsa sigaranın bırakılması ve hava kirliliği bulunan ortamlardan uzaklaşılmasıdır. Sigarayı bırakan KOAH hastasının akciğer fonksiyonlarındaki düşüş hemen hemen yarıya iner, bronşlardaki tıkanıklık şiddeti ve balgam azalır. Ayrıca, kişinin nefes darlığı şikâyeti büyük oranda düşer. 

Sizde KOAH Var Mı? Test Edin!

1. Haftanın çoğu günü sık sık öksürüyor musunuz?
2. Haftanın çoğu günü balgam çıkarıyor musunuz?
3. Yaşıtlarınıza göre nefesiniz daha kolay mı daralıyor?
4. Yaşınız 40’ın üzerinde mi?
5. Halen sigara içiyor musunuz ya da eskiden içer miydiniz?

Yukarıdaki soruların en az üçüne evet yanıtı verdiyseniz, bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurmalı ve solunum fonksiyon testi yaptırmalısınız.

 

*Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız. İçeriklerde Optimed Sağlık Grubu’nun tedavi edici sağlık hizmetlerine yönelik bilgiler yer almamaktadır.

 

 

Mart 2024

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir ve Kimlere Uygulanır?

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir?Göz kapağı estetiği, göz kapağındaki estetik problemleri düzeltmek veya iyileştirmek için yapılan cerrahi veya cerrahi olmayan işlemleri kapsayan tıbbi uygulamadır. Göz kapağı estetiği genellikle üst göz kapağı düşüklüğü (ptoz), alt göz...

Down Sendromu Nedir?

Down Sendromlular Günü, dünya çapında 21 Mart tarihinde kutlanır. Bu özel gün, Down sendromlu bireylerin yaşamlarını kutlamak, farkındalık oluşturmak ve toplumda kabul görmelerini teşvik etmek amacıyla düzenlenir. Bu gün genellikle etkinlikler, kampanyalar ve bilgilendirme faaliyetleriyle...

Böbrek Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Böbrek Günü, böbrek sağlığına dikkat çekmek ve böbrek hastalıklarının farkındalığını artırmak amacıyla her yıl Mart ayının ikinci Perşembe günü kutlanır. Bu gün, böbrek sağlığının önemine vurgu yaparak insanları sağlıklı yaşam ve düzenli kontroller konusunda bilinçlendirir.Böbrek...

Prolaktin Nedir?

Prolaktin, hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur. Bu hormon, anne sütü üretimini ve meme dokusunun büyümesini destekler. Ayrıca doğurganlık sürecinde de rol oynar.Prolaktin Hormonu Nedir?Prolaktin hormonu, hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur. Bu hormonun ana işlevi, memelerde...

0282 726 0 555