Kömürköy Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği – 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği

kömürköy
Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Özel Optimed Hastanesi olarak Kömürköy Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğine katıldık. Etkinlikte Özel Optimed Hastanesi Hemşiresi Bilge Dev Kadın Sağlığı ve Güvenliği hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Bilge Dev etkinlikte bulunan bütün kadınlara öncelikle Kadın Sağlığı ve Güvenliği hakkında nedir, ne değildir anlattı. Sağlık dediğimiz zaman aklımıza sadece hasta olmayışımız ya da sakatlanmamış olmamızın gelmemesi gerektiği konusuna da değindi. Sağlık dediğimizde ruhen ve bedenen iyi olma hali olduğunu aktardı. Sağlığımızı etkileyen bir çok faktörün olduğunu söyledi ve bu faktörleri şöyle sıraladı; yaşadığınız yer, kalıtım, bireyin davranışı/yaşam biçimi, kilo, küresel çevre, gelir kaynağı (para), kültür, sosyal ilişkiler, aile ilişkileri, sağlık hizmetlerinden yararlanma, yaş, cinsiyet, iş-meslek, inanç ve eğitim.

Tüm bunların yanı sıra iş kazaları, ev kazaları vs gibi konularda da istatistiksel bilgiler verdi.

Örneğin; Ülkemizde 2015 yılında yapılan araştırmalara göre tüm kazaların %25 inin ev kazaları olduğunu, yılda yaklaşık 6 milyon insanın ev kazasına uğradığını ve bu kazalarda 3-4 bin kişinin yaşamını yitirdiği bilgisi.

Ayrıca Bilge Dev en sık karşılaştığımız ev kazalarını da şu şekilde sıraladı; düşme, kesiklere bağlı yaralanmalar, yabancı cisimlerle boğulma, zehirlenme, yanıklar, elektrik çarpması en sık görülen ev kazaları arasında yer alıyor.

Evde tehlikeli neresi olabilir ki? Sorusuna karşılık Bilge Dev evde en tehlikeli yerlerin mutfak, banyo ve bahçeler olduğu görünüyor gelen kazalarda dedi.

Bilge Dev kadınlara sağlıklarını nasıl koruyacaklarını hem de nasıl güvenli kadınlar ve ebeveynler olacaklarını anlatmış olmanın mutluluğuyla, kadınlarımızın 8 mart dünya kadınlar gününü de kutlayarak etkinliği sonlandırdı, Dernek Başkanı Seyfi Özgerçek etkinlik sonunda Özel Optimed Hastanesi Yönetimine, Başhekimimiz Recep Çalışkan’a, Kurumsal İletişim ekibine ve sunumu gerçekleştiren Bilge Dev’e teşekkürlerini iletti.

0282 726 0 555