Koroner Bypass ameliyatı olan hasta Sabri Serter konuştu!

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

DEDE KALBİNİ BIRAKMA!

Optimed’in yeni kurulan Kalp ve Damar Cerrahisi merkezinin ameliyatlarından biri olan “Koroner Bypass” ameliyatını gerçekleştirdiği 55 yaşında ki hastası, Sabri Serter geçirdiği kalp ameliyatı sonrası hastaneye geliş hikayesini anlattı.

Sabri Serter, 55 yaşında, göğüs ağrısı ve nefes darlığı şikayetleri ile hastanemize geldi. Kalp krizi geçirdiği anlaşıldı, anjiyosu yapıldı ve anjiyo sonrası Koroner Bypass ameliyatı olması gerektiği tespit edildi. Hastaya “gitme o hastaneye girersen çıkamazsın” diyenler de oldu ancak onlar  “önce Allah’a sonra Optimed Hastanesine ve Kalp Damar Cerrahisi Doç. Dr. Mehmet Güzeloğlu’na güvendiklerini” söylediler.

Sabri Bey bize geliş hikayenizi anlatır mısınız?

Göğsümde ağrı oldu, nefesim daraldı ve Optimed Hastanesi acil servise geldik.  O gece acil serviste birkaç saat müşahede altında kaldım. Daha sonra mutlaka Kalp Damar Cerrahisi doktorumuzun da sizi görmesi gerekir randevu yapalım dediler ve randevu yaptılar. Ertesi gün randevu ile Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Güzeloğlu’na muayene oldum. Anjiyo olmuştum ve doktor bey stent takılamayacağını, kalp sağlığım ile ilgili tüm durumu detayları ile hem bana hem aileme anlattı. Önce ikna olamadık. Aslında hastaneyi yıllardır biliriz ve geliriz ancak Kalp ve Damar cerrahisi bölümünün yeni kurulmuş olması beni de ailemi de düşündürdü. Daha sonra kızım Mehmet Bey ile ilgili internette araştırma yaptı, nerelerde mesleğini icra etmiş, hangi okul mezunu, bugüne kadar kaç operasyon gerçekleştirmiş, hakkında hiç şikayet var mı yok mu diye baktı. Yaptığımız araştırmalar sonucunda doktorun 6000’in üzerinde ameliyat gerçekleştirdiğini öğrenmek bizi biraz daha rahatlattı, Mehmet Güzeloğlu ve ekibi ile bir kere daha görüşmeye geldik. Bu kez doktor ve ekibi ile ameliyatı, neden olmam gerektiğini, nasıl yapacaklarını, nelerle karşılaşabileceğimizi tüm detayları ile bir kez daha anlattılar. Ben de, ailem de Doç. Dr. Mehmet Güzeloğlu’ndan daha bölümün yeni olmasına rağmen ameliyatın başarılı geçeceğine dair o güveni aldık. Önce Allah’a sonra size güveniyoruz dedik ve ameliyatı olma kararı verdim. Ameliyat sonrası da yoğun bakımda kaldım, orada da çok güzel ilgilendiler, herhangi bir sıkıntı yaşamadım, daha sonra servise çıkardılar orada da ilaçlarım, bakımlarım, doktorumun kontrolleri beni ve ailemi ziyaret etmesi tüm bunları çok özenle yaptılar, biz de güvenimizin boşa çıkmaması ve ameliyatında başarılı geçmesi ile birlikte bir kere daha çok şükür dedik. Daha önce başımıza gelmiş bir şey değildi. Torunum Çınar bu hikayenin en küçük bireyi ve Optimed hastanesinin vermiş olduğu kalp şeklindeki göğüs yastığını yanıma almadan ayağa kalktığım an “Dede kalbini bırakma” diye peşimden koşuyor. Şanslıyız. Optimed Hastanesine, Doç. Dr. Mehmet Güzeloğlu’na ve ekibine de canı gönülden teşekkür ederim. Beni sağlığıma, aileme ve torunuma kavuşturdular.

Babasının ilk kez böyle bir şey yaşaması ile şaşkına dönen kızı da hastanın öyküsünü ve ailecek yaşadıklarını anlattı:

Biraz tereddütle geldik açıkcası Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümünün yeni olmasından dolayı ancak çok memnunuz, doktorla ilgili yaptığımız araştırmalar sonucu ve ikinci görüşmede ki tüm detayların anlatılması ile doğru kararı verdiğimizden emin olduk. Şimdi babam sağlığına kavuştu, çok memnunuz, iyi ve güvenli bir hizmet aldık. Buradan çıkamama durumumuz özel hastane olması nedeni ile parasal anlamda da çıkamayız diye düşünüyorduk ama hiçbir şekilde böyle bir zorluk yaşamadık. Hastane yönetimine teşekkür ediyoruz.

Babamın bu durumu ilk kez yaşadığımız bir şey olduğu için şaşkındık, öncelikle hastaneyi biliyorduk ama Kalp ve Damar Cerrahisi bölümü yeni kurulmuştu ve daha birkaç ameliyat yapılmıştı. Doktoru tanımıyorduk, bölüm yeniydi, ne yapacağımız konusunda kafamız çok karışıktı, etraftan bir sürü kulaktan duyma yorumlar aldık. Ama en sonunda bir araştırma yapmaya karar verdim ve internetten Doç. Dr. Mehmet Güzeloğlu kimdir, nereden mezun olmuş, bugüne kadar nerelerde görev yapmış, kaç operasyon geçirmiş hakkında bir şikayet var mı gibi şeyler araştırdım. Doktorla ilgili o kadar iyi bilgiler edindim ki, özellikle de geçmişte 6000’den fazla operasyon gerçekleştirmiş olması beni tamamıyla soru işaretlerinden kurtardı. Daha sonra önce babama, anneme ve aileme ikna olduğumu anlattım. Sonra tekrar görüşmeye geldik ve o görüşmede Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Güzeloğlu, Perfüzyonisti ve Vezne Sorumlusu Ezgi Gönül ile görüşme gerçekleştirdik, onlar bizimle acımıza ortak olup bizi ikna ettiler.

Oğlum Çınar bu hikayenin en küçük bireyi ve o Optimed hastanesinin vermiş olduğu kalp şeklindeki göğüs yastığını dedesinin bir saniye yanından ayırmasına izin vermiyor. Yastığı bıraktığı an “Dede kalbini bırakma” diye peşinden koşturuyor. Tüm hastane süreçlerinde ki konuşmalara şahit olduğundan evde dedesine ne yedirmeye kalksak “dede bu senin için yararlı mı” diye soruyor. Tüm ekibe teşekkür ediyoruz. Babam sağlığına biz de babamıza, oğlum da dedesine kavuştu.

Röportaj: Nuran Başyurt

0282 726 0 555