Meme Kanseri döneminde beslenme nasıl olmalı?

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Beslenme ve Diyetetik Uzmanımız Onkoloji Diyetisyeni Diyetisyen Sinem Kaya Savcı meme kanserine yakalanan bireylerin nasıl besleneceklerini anlatıyor. 

Meme Kanseri

Meme kanseri kadınlarda görülen kanser tipleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Meme kanseri için kadın olmak, ilk adet yaşının, erken menopoz yaşının geç olması, menopoz sonrası hormon tedavisi almak, doğum kontrol haplarının uzun süre kullanılması, kötü beslenme alışkanlıkları ve alkol kullanımı risk faktörleri arasında gösterilmektedir. Meme kanseri beslenme takibi ve tıbbi beslenme tedavisinin en etkin olduğu kanser türlerinden biridir. Meme kanseri denildiğinde üzerinde sıkça konuşulan ve merak edilen bazı yiyecekler bulunmaktadır.

Aşağıda bazı yiyecekler ve bu yiyecekleri ne ölçüde tüketmesi gerektiğiyle ilgili bilgiler bulacaksınız.

Keten Tohumu: Vitamin, mineral, posa içeriği yönünden zengin bir kaynaktır. Aynı zamanda omega-3 yağ asitleri ve fitoöstrojenik lignanlar içerir. Günde 1-2 çay kaşığı keten tohumu tüketimi önerilmektedir. Fitoöstrojenik etkisi nedeniyle hormon reseptör pozitif meme kanseri hastalarında tüketimi kontrollü olmalıdır. 

Soya: İyi bir protein kaynağıdır. Ayrıca fitoöstrojen içeriği yüksek bir yiyecektir. Ülkemizde çok tüketilmemesine karşın hazır yiyeceklerde soyalı ürünlerin sıklıkla yer alması HR+(hormon resöptör pozitif) meme kanseri hastalarını oldukça endişelendirmektedir. Yapılan son çalışmalar HR+ meme kanseri hastalarının soya ve soyalı ürünlerin olumsuz etkisinin olmadığı yönünde yoğunlaşmıştır. Günlük tüketiminin 1-3 porsiyon olarak sınırlandırılması önerilmektedir. 1 porsiyon soya= 1 su bardağı soya sütü veya 80 g tofu veya 125 g yeşil soya fasulyesi veya 30 g kuru soya fasulyesi. 

Antioksidanlar: Günlük beslenme ile yeterli antioksidan alımı, meme kanserini atlatmış olan takipteki hastalarımızın daha güçlü ve nükslere karşı daha dirençli olmasını sağlamaktadır. Meme kanseri hastalarında selenyum(deniz ürünleri, et) kurkumin (zerdeçal) C vitamini (turunçgiller, kivi, domates, çilek, biber) E vitamini(bitkisel yağlar, kuruyemişler) ve resveratrol (üzüm, fıstık, soya, kızılcık) ile antioksidan içeriği zenginleştirilmiş beslenme programı önerilmektedir.

0282 726 0 555