Mide Kanseri hakkında merak edilenler

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Özel Optimed Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İsa Kaman mide kanseri nedir, belirtileri neler, tedavi süreci nasıl işliyor anlattı. 

Mide Kanseri nedir?

Mide kanseri mide hücrelerinin aşırı çoğalmasına bağlı olarak ortaya çıkan kitle ya da çukur oluşturabilen habis ve ölümcül hastalıklar bütünüdür.

Belirtileri neler?

Belirtileri çok sinsi seyreden bir hastalık olmakla birlikte genellikle kansızlık, kilo kaybı, karın ağrısı, bulantı, iştahsızlık, güçsüzlük şeklinde sıralanabilir. Bazen hastalar mide kanaması ile başvurabilirler.

Kimlerde görülür?

Mide kanseri sağlıklı bir bireyde de görülebilir. Ancak yüksek oranda görülme sıklığı 40 yaşın üzerinde ve ailesinde mide kanseri olan kişilerdir. Ayrıca tütsülenmiş ve mangal ateşinde pişirilmiş gıdaları fazla tüketen, sıkıntı ve stresi yoğun yaşayan, sigara ve alkolü çok aşırı kullanan kişilerde de görülme riski çok daha fazladır.

Teşhis ve Tanı süreci nasıl işler? Hangi testler yapılır?

Teşhis için aktın standart endoskopidir. Endoskopide şüphelenilen bölge olursa oradan alınan biopsi kesin tanı koydurmaya yardımcı olur.

Tedavisi nasıl yapılır?

Tanı konulduktan sonra hastalık ileri aşamadaysa önce onkolojik tedavi yapılır. Erken yakalanan vakalarda cerrahi olarak tümörün ve çevresindeki lenf nodlarının çıkarılması gerekmektedir.

0282 726 0 555