Migren botoksu ile hastanın yaşam kalitesi artıyor

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Özel Optimed International Çorlu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Aslan TEKATAŞ, migren botoksu ile ilgili faydalı açıklamalar yaptı.

Migren, beyinle ilgili damarsal kökenli bas ağrılarından bir tanesidir. Zonklayıcı vasıfta, yaklaşık 4 ile 72 saat süren, beraberinde bulantı ve kusmanın eşlik ettiği, tek taraflı ya da iki taraflı gelip geçici, bazen sık aralıklarla süregelen bir tür ağrıdır.

Botoksun, kas gevşetici etkisinden dolay özellikle migren tipi bas ağrılarında etkili sonuçları bulunmaktadır. Botoks tedavisi her migrende uygulanmaz. Uygulama özellikle kronik migren dediğimiz 15- 20 günden fazla atağı olan hastalara uygulanır. Migren tedavisi için botoks şakaklar, ense ve boyun bölgelerinde belirli noktalara deri altına botulinum toksini iğne ile verilerek uygulanır. Botoks, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engeller.

Sinirler ile onların uyardığı kaslar arasındaki elektriksel iletimi geçici olarak durdurarak etkisini gösterir. Kasların arasından geçen sinirler üzerindeki baskının kaldırılması ile bu bölgedeki ağrılar da azalır.

Botoksun toplam etkinlik süresi 3 ile 6 ay arasında değişebilmekte ve tedavinin devamı için tekrar uygulanabilmektedir.

Botoks ile migren tedavisinin avantajları;

– Kişinin ilaç kullanımının en aza indirgenmesi,

– Atak şiddeti ve sıklığı üzerinde sağlanan düzelme ve gelişme ile hastanın yasam kalitesinin artmasıdır.

0282 726 0 555