Migren Botoksu Nedir? Ne İşe Yarar?

Migren Botoksu Nedir? Ne İşe Yarar?
Tarafından gönderildi: Merve Ağdağlı İlhan Yorumlar: 0

Migren, en sık görülen baş ağrısı türü olup kişilerin sosyal hayatlarını olumsuz etkileyen rahatsızlıklardan biridir. Migren botoksu, migren ataklarına sebep olan kas kasılmaları kontrollü olarak zayıflatarak migren ataklarının başlamasını önlemeye yardımcı migren tedavi yöntemidir.   

Migren Nedir? Migren Belirtileri Nedir?

Günümüzde yaygın bir hastalık haline gelen migren çevremizde sıklıkla karşılaştığımız bir ağrı türüdür. Baş bölgesinin herhangi bir noktasında kendini gösterebilen migren ağrısı kişilerin yaşam kalitesini oldukça düşürür. Migren atakları kişilerde işgücü kaybına da sebep olabilir. Ancak, tedavisi mümkündür. Migren tedavisinde atak tedavisi ve koruyucu tedavi olmak üzere iki yöntem bulunmaktadır. Siz de hekiminize danışarak kendinize uygun tedavi yöntemleri hakkında detaylara ulaşabilirsiniz. Her hastanın değerlendirmesi kişiye özel yapılmalıdır.

Migren kişilerde; tansiyon düşüklüğü, mide bulantısı, kusma, yorgunluk, dikkat eksikliği, ışığa karşı duyarlılık, gözde ışık uçuşmaları, huzursuzluk gibi durumlara sebep olabilir. Migren ağrısı tek taraflı olabileceği gibi, şakaklarda zonklayıcı ağrı ya da ensede keskin bir şekilde de kendini gösterebilir. Yapılan çalışmalara göre, migren atakları erkeklere göre kadınlarda 3 kat daha fazla görülmüştür. Migrenin nedeni tam olarak bulunamamış olsa da genetik ve çevresel faktörlerin etkisinin olduğu bilinmektedir. Hormonal değişimlerin yanı sıra aileden geçiş oranı %40 ila %75 arasındadır. Alkol kullanımı, çeşitli ilaçlar, kadınlarda regl dönemi, aşırı kilo problemi, aşırı hassas ve duygusal insanlarda migren görülebiliyor. Migren atakları kişiden kişiye değişse de genellikle 4 ila 72 saat arasında sürer.

Migren Botoksu Nedir?

Migren botoksu, migren ataklarına sebep olan kas kasılmaları kontrollü olarak zayıflatarak migren ataklarının başlamasını önlemeye yardımcı bir tedavi yöntemidir. Migren botoksu, estetik botokslarla aynı etkiye sahip değildir, sağlık için kullanılan tedavi desteğidir. Migren botoksu, kişilerin şikâyetlerinden ve sürekli ilaç kullanımından kurtulup sağlıklı bir yaşam sürdürülebilmesini sağlar.

Migren botoksu, 2010 yılında Amerikan İlaç Dairesi (FDA) tarafından migreni önleyici tedavisinde kullanılan bir ilaç olarak onaylamıştır, bu tarihten itibaren migren botoksu yaygın olarak kullanılmaktadır.

Migren botoksu, çok ince iğneler ile yapıldığından kişide herhangi bir ağrıya neden olmaz. Alın, ense, şakak ve boyun kısmına enjeksiyon uygulanır. Migren botoksunun etkisi kişiden kişiye ve hastalığa göre değişse de minimum 4 ila 6 ay arasında sürmektedir. Bu nedenle, migren botoksu belli aralıklarla yenilenmesi gereken bir tedavi yöntemidir.

Migren botoksu, ilk yıl senede 3 seans olmak üzere 4 ayda bir yapılmaktadır. Her uygulama yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Migren Botoksunun Yan Etkisi Var Mı?

Migren botoksunun bilinen bir ciddi yan etkisi yoktur. Kişilerin hassasiyetine bağlı olarak enjeksiyon yapılan bölgede alerjik reaksiyon görülebilir ya da hafif ağrı ya da kanama olabilir.

 

 

*Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız. İçeriklerde Optimed Sağlık Grubu’nun tedavi edici sağlık hizmetlerine yönelik bilgiler yer almamaktadır.

 

 

 

0282 726 0 555