Nöral Terapi Nedir?

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Özel Optimed International Çorlu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Aslan TEKATAŞ nöral terapi hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Sağlıklı bir kişinin vücudunda serbestçe akan enerji akışı vardır. Yaralanma, hastalık, beslenme bozukluğu, stres ve hatta yara izleri bu serbest akışı bozar ve müdahale bölgeleri denilen enerji düzensizliğinin oluşmasına yol açar. Alman araştırmacıları hastalıkların ve kronik ağrıların %40’ının vücuttaki müdahale bölgeleri kaynaklı olduğunu tespit etmişlerdir.

Nöral terapinin amacı bu müdahaleyi düzeltmek ve hastalığı veya semptomu tedavi etmektir. İyileşme için sinir sistemine etki edilmesi anlamını taşımaktadır. Otonom sinir sistemi vücudumuzda çok geniş elektriksel bir ağ sistemidir. Bu sinir sistemi her hücreye ulaşan ve çalışmaları kontrol eden bir biyoelektriksel ağdır.

Nöral terapi çok yaygın olarak kronik ağrıları geçirmek için başvurulan bir yöntem olsa da aynı zamanda alerjiler, bahar nezlesi, baş ağrıları, astım, kireçlenme, romatizmal hastalıklar, hormon düzensizliği, spor veya kas yaralanmaları, safra kesesi, kalp, karaciğer hastalıkları, depresyon, baş dönmesi, adet dönemi ağrı ve krampları, deri ve dolaşım problemleri için de tedavi edicidir. Doğal bir tedavi yöntemi olan Nöral Terapi hamileler ve emziren annelerde bile rahatlıkla uygulanabilmektedir. Hiç bir yan etkisi yoktur, tedavi tamamen kalıcıdır.

Nöral Terapi Kimlere Uygulanabilir?

Nöral terapi çocuk ve yaşlılar dahil olmak üzere her yaş grubuna uygulanabilmektedir. Tansiyon, şeker, kalp hastalıkları vb. gibi hastalıklar ve kullanılan ilaçlar tedaviye engel değildir. Sadece kortizon kullanan hastalarda vücut tümden baskılandığı için tedavinin etkinliği azalabilir.

Nöral Terapi Nasıl Uygulanır?

Nöral Terapi bir enjeksiyon tedavisidir. Cilde, diş etlerine, vücuttaki tüm yara ve ameliyat izlerine ve aşılara uygulama yapılmaktadır. Uygulamalarda genellikle ince küçük insülin iğne uçları kullanılmaktadır. Amaç iğne yapmak değil, nöral sistemde bioelektriksel bir etki yaratmaktır. İğnenin yapılacağı bölgeler hastaya ve şikayetine bağlı olarak değişebilmektedir. İğneler sinire ve aynı zamanda damar yoluna da yapılmaktadır.

Tedavi Süreci Nasıl Olmalıdır?

Tedavi seanslar halinde yapılmakta olup, haftada 2-3 seans halinde ya da aralıklı olarak uygulanabilmektedir. Bazen aylara yayılan tedaviler mevcuttur. Tedavi süresi hastaya özel değişmekte olup 10 seansı geçmemektedir. Genellikle birkaç ayda bitirilen nöral tedaviler, uzun vadede şikayetler tekrarlanırsa kaldığı yerden devam edebilir.

Nöral Terapinin Kullanıldığı Hastalıklar?

1- Migren ve baş ağrıları tedavisinde,

2- Boyun, sırt ve bel ağrıları gibi kas kökenli ağrıların tedavisinde,

3- Bel ve boyun fıtıklarında ağrıların giderilmesinde,

4- Eklem hastalıkları (menisküs yırtılması, eklem içindeki sıvının azalması, sporcu yaralanmaları),

5- Sinir basısına bağlı oluşan ağrıların tedavisi,

6- Romatizmal hastalıkları tedavisi,

7- Allerjik astım ve allerjik rinit gibi allerji kökenli hastalıkların tedavisi (bağışıklık sistemindeki denge bozukluğu),

8- Karpal tünel sendromu tedavisi, tenisçi dirseği tedavisi, yüz felci tedavisi,

9-Trigeminal nevralji tedavisi,

10- Spor yaralanmaları,

11- Detoks,

12- Anti Aging (yaşlanmanın önlenmesi),

13- Huzursuz bacak sendromu.

0282 726 0 555