Okul çağı çocuklarda işitme sorunları

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Odiometrist Erdi Keskin okul çağı çocuklarda çok sık görülen işitme sorunlarını anlattı. 

İşitme nedir?

İşitme duyusu, dış ortamda bulunan ve ses olarak adlandırdığımız mekanik titreşimlerin dış kulak yolundan içeri girerek, iç kulağı uyarması ve oluşan “ses” bilgisinin beyne taşınması sonucu ortaya çıkmaktadır. İşitme, sesleri algılama eylemi veya süreci olarak tanımlanmaktadır.

İşitme kaybı nedir?

Dış ortamda, iç kulak ve işitme sinirinde meydana gelen hasarlar sonucu ses algısının azalması  ya da kaybolmasıdır. İşitme kaybı derecesi 500 Hz, 1000 Hz ve 2000 Hz işitme eşiklerinin aritmetik ortalamasının hesaplanmasıyla elde edilen değerlerdir.

İşitme kaybının görülme sıklığı nedir?

Dünya ortalamalarına göre doğuştan işitme kaybı görülme sıklığı 1/800 – 1/500 arasında değişmektedir. Ülkemiz, doğuştan işitme kayıplarının en sık görüldüğü ülkeler arasındadır. Türkiye, her yıl yaklaşık olarak 2500 bebek doğuştan işitme kaybı ile doğmaktadır. Okul çağına kadar her 1000 çocuğun 5’inde işitme kaybı görülür.

Gürültüye bağlı işitme kayıpları

Genellikle uzun süreli gürültüye maruz kalanlarda meydana gelir. Akustik travma, kısa süreli olarak bir kez şiddetli gürültüye maruz kalanlarda meydana gelen işitme kaybıdır. Genellikle 3-6 kHz arasında çentik görülür. Genellikle bilateral ve simetrik işitme kaybı meydana gelir. Bu işitme kaybı bu gölgede sıkça rastladığımız bir işitme kaybıdır bunu sebebi organize sanayi bölgesi olması fabrikalarda gürültülü ortamlarda çalışılması. Bundan korunmak için işitme kaybını en aza indirmek için çalıştığımız ortamda mutlaka kulak tıkacı veya kulaklık kullanmalıyız.

İşitme testleri, odiometri testi nedir, neden yapılır?

İşitme testleri odiometrislerce kolaylıkla yapılabilen ve işitme kaybı şüphesi olan kişilere uygulanan tahlil yöntemlerindendir. Odiometri testi işitme arasında en sık kullanılmaktadır.

Hastanemizde yaptığımız testler:

  • Saf ses odiometrisi,
  • Kemik yolu,
  • Timponemetri (basınç ve reflex testi)
  • Yeni doğan işite tarama testleri
0282 726 0 555