Optimed Doğum Okulu 10. Program

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Özel Optimed Hastanesi içerisinde gerçekleştirilen “Doğuma Hazırlık” eğitimleri devam ediyor. Mart ayında 10.’su tamamlanan eğitimde 4 hafta boyunca bakalım katılımcılar neler yaptı?

Program boyunca eğitim veren uzmanlarımız:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nevzat Koç, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Veysel Öz, Klinik Psikolog ve Aile Danışmanı Aslı Çağla Döner, Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Uz. Dr. Yaşar Pala, Ebe Seher Elibol, Ebe Kübra Ocak, Ebe Kezban Kaya

Programın 1.haftasında: Tanışma – Kayıt

Neden doğum okulu? Gebeliğin fizyolojisi, Gebelikte ve lohusalıkta nefes egzersizleri, Gevşeme pozisyonları, doğumun başlangıç bulguları ve son olarak nefes ve gevşeme teknikleri

Programın 2.haftasında:

Doğum aşamaları neler?, Normal doğum nedir?, Sezaryen doğum nedir?, Nefes ve gevşeme teknikleri. Anne bebek iletişimi, Gebelik ve Lohusalık sürecinde nasıl beslenmeliyiz? gibi konuları anlatıyoruz.

Programın 3.haftasında:

Uz. Dr. Yaşar Pala “Ağrısız doğum ve anestezi uygulamaları, epidural anesteziyi anlatacak. Ayrıca doğum sırasında ve sonrasında ağrı ile baş etmenin yollarının neler olduğu bilgisini de paylaşacak. Ebelerimizden Seher Elibol ise “Doğum Çantası Hazırlığının nasıl yapılması gerektiğini aktaracak, Nefes ve gevşeme tekniklerini uygulamalı gösterecek”.

Programın 4.haftasında:

Yeni doğan bakımı nasıl olmalı?, Bebekte sık karşılaşılan sorunlar neler, bunlarla nasıl baş edilir?, FKÜ, Tiroid testleri, kalça usg, odiometri gibi testlerin ne zaman yapılması gerektiği?, Bebek masajı, ilk banyo deneyimi, bebeğimizi nasıl hijyenik tutacağımızı, emzirme pozisyonları ve anne sütünün önemini anlatıyoruz.

İlk eğitimcimiz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Veysel Öz “yeni doğan dönemini” anlattı. Doğumdan sonraki ilk 28 güne yeni doğan dönemi denir! Doğumdan sonra yaşamın ilk günü, haftası ve ilk ayı bebeğin dış ortama uyumunun düzenlemesi için ebeveynlerin yardıma en ihtiyaç duyduğu dönemdir!
Ve Veysel Öz diyor ki; bilinçli olmak iyidir ama her şeyi doğalında yaşayın…

Klinik Psikolog ve Aile Danışmanı Aslı Çağla Döner ise bu son haftada anne baba adaylarından sakin olmalarını, kendilerini dinlemelerini ve neler hissettiklerini yazmalarını  istedi. Ayrıca çiftlerle doğumda olabilecek pozisyonlar çalışıldı. 

Tüm katılımcı anne-baba adaylarına teşekkür ederiz. Bir sonraki eğitimimize katılmak isterseniz sosyal medya hesaplarımızdan “ad soyad ve telefon” bilgilerinizi mesaj olarak göndermeniz yeterlidir. Kayıt için sizlere geri dönüş yapılacaktır.

0282 726 0 555