Optimed’de bir ilk daha: IVUS (Intra Vasküler Ultrason) görüntüleme!

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Kardiyoloji Uzmanlarımız Uz. Dr. Ekrem Coşkun Pınar ve Doç. Dr. Göksel Açar birlikte, öncesinde bybass kararı verilen hastanın koroner leyonlarınınn kritikliğini ve tedavinin şeklini netleştirmek için IVUS (damar içi görüntüleme) işlemi yaparak hastayı açık kalp ameliyatı olmaktan kurtardılar.

Öncesinde bypass kararı verilen hastanın sol ana koroner lezyonu var ve sol ön inen arterin başlangıcında darlık var.

Anjiyografik inceleme kimi zaman lezyonların kritikliği hakkında yeterince bilgi vermeyebiliyor. Bir lümenografi yöntemi olduğu için lezyon morfolojisi ya da kritikliği hakkında bilgimiz olmayabiliyor.

Burada IVUS (Intra Vasküler Ultrason) görüntülemesi, fraksiyonel akım rezervi ölçümü gibi yöntemler devreye giriyor, özellikle sol ana koroner lezyonlarında sol sistemlerdeki damarların çıkış noktasında ki lezyonlarda oldukça işimize yarıyor.

Biz de bu hastada osteal darlığın kritik olup olmadığını anlamak için IVUS işlemi yaptık. Önce üzerine IVUS kateterini yerleştireceğimiz telimizi gönderdik. Burada görüldüğü gibi en uçtaki yer IVUS kataterin kamerası oluyor, damar içerisinden görüntü alıyor, buradaki darlıkların morfolojisi, uzunluğu ve referans damar çapı hakkında bize bilgi veriyor.

Yaptığımız ölçümlerde ana koronerde ve sol ön inen arterin çıkım noktasında ki darlıkların kritik olmadığına kanaat getirdik. Böylece hastayı açık kalp ameliyatı olmaktan kurtararak, medikal takip yönünde karar aldık.

 

0282 726 0 555