Organ Nakli ve Organ Naklinin Önemi

Tarafından gönderildi: Merve Ağdağlı İlhan Yorumlar: 0

Tedavisi nakil ile mümkün olan, organları hasar görmüş hastalara umut ışığı olan organ nakli günümüzde pek çok organ için mümkün hale gelmiştir. Tüm dünyada organ nakli konusundaki bilinç artmasına rağmen organ nakli bekleyen insan sayısı da oldukça fazladır.

Organ Bağışı Nedir?

Organ bağışı, kişi hayattayken kendi iradesi ile hayatı sona erdikten sonra organ ve dokularının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına imkân sağlar. Kişi, sağlığında vücudunun tamamını ya da belirli dokularını; tedavi, teşhis ve bilimsel amaçlar için bıraktığı yazılı ve resmi vasiyet ile belirtebilir. Bu şartlar sağlanmamışsa sırasıyla eşi, 18 yaş ve üzeri çocukları, anne, baba, kardeşlerinin ya da yanında bulunan bir yakının muvafakatiyle ölen kişiden organ ve doku alınabilmektedir. Eğer kişi, ölümünden sonra kendisinden organ veya doku alınmasına karşı olduğunu belirtmişse ölen kişiden organ ve doku alınamaz.

Kişi yaşarken de organ nakli yapılabilir. İnsan vücudunda iki böbrek olduğu ve böbrekler birbirinden bağımsız çalıştığı için böbreklerden bir tanesi bağışlandığında diğer böbrek işlevini kaybetmez. Aynı zamanda karaciğer kendini yenileme özelliğine sahip olduğu için bir parçası bağışlanabilir.

Organ Bağışı Nasıl Yapılır?

Organ bağışı yapmak isteyen kişi 18 yaşını doldurmuş ve karar verebilecek durumda olması gerekmektedir. Organ bağışçısı olmak için sağlık müdürlüklerine, devlet ve özel hastanelerin organ bağışı koordinatörlerine veya sağlık ocaklarına başvurması gerekmektedir. Bu noktalarda organ bağışı formu doldurulduktan sonra bağışçıya organ bağış kartı verilir ve kişinin bağışçı olduğuna dair bilgiler Sağlık Bakanlığı Organ ve Doku Bağışı Bilgi Sistemi’ne girilir. Kişi dilediği zaman aynı kurum ve kuruluşlara başvurarak organ bağışçısı olmaktan vazgeçebilir. Her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında toplum bilincinin arttırılması amacıyla Organ Bağış Haftası olarak kutlanmaktadır.

Siz de organ bağışçısı olarak, bir ya da birden fazla kişinin hayata tutunmasına şans verebilirsiniz. Organ ve doku bağışı hakkında en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak daha ayrıntılı bilgi alabilir ve ilgili yerlere başvurarak organ bağışçısı olabilirsiniz.

 

*Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız. İçeriklerde Optimed Sağlık Grubu’nun tedavi edici sağlık hizmetlerine yönelik bilgiler yer almamaktadır.

 

 

 

0282 726 0 555