Pandemi Bitmiş Değil

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanımız Uz. Dr. Gökçe Senem Yılmaz, COVİD-19 virüsünün son varyantı olan Omicron Varyantı hakkında önemli bilgiler paylaştı.

2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan COVİD-19, aradan 2 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen etkisini sürdürmeye devam ediyor.

Her ne kadar bilim insanları aşı başta olmak üzere COVİD-19’u tamamen ortadan kaldırmak için var güçleriyle çalışsalar da COVİD-19 virüsü ilk ortaya çıktığı andan itibaren günümüze kadar sürekli değişimler geçirip yeni varyantlar oluşturarak etkisini sürdürmeye devam ediyor.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Uz. Dr. Gökçe Senem Yılmaz,  bu varyantlardan biri olan ve 2021 yılının son çeyreğinde ortaya çıkarak tüm dünyayı etkisi altına alan Omircon Varyantı hakkında önemli bilgiler paylaştı. Uz. Dr. Gökçe Senem Yılmaz; ”Omicron Varyantı, önceki varyantlara kıyasla hem daha bulaşıcı hem de antikorlardan daha az etkilenen bir varyanttır. Bu özellikleri nedeniyle aşılanan ve/veya hastalığı daha önce geçirmiş kişilerde COVİD-19’un gelişmesine ve dünya genelinde olguların hızla artmasına neden olmaktadır. Omicron Varyantı’nın yayılımının önlenmesi ve bireylerin hastalıktan korunabilmesi için bağışıklık yanıtının güçlü olması gerekmektedir. Hala COVİD-19’a karşı uygulanmakta olan aşıların etkinliği azalmakla beraber devam etmektedir. Yapılan çalışmalar hatırlatma dozlarının uygulanmasının korunmayı belirgin olarak artırdığını göstermektedir. Aşı hem sizi hem de sevdiklerinizi korumaktadır. Geç kalmadan bağışıklığınızı güçlendirin. Şikayetleriniz ve şüpheniz varsa doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.” dedi.

0282 726 0 555