Postaya Düşenler: Beyhan Karaca’nın Doğum Hikayesi…

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Öncelikle bu güzel doğum için başta doktorum Nevzat Bey’e ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Siz bir harikasınız 🙂

Hamile kalmadan önce açıkçası normal doğumu destekleyen ve mümkün olduğunca bunun doğal yollarla  (müdahalesiz) olmasını önemseyen bir doktor arayışına girdim. Tavsiyeler üzerine değerli hocam Nevzat Bey’e randevu alıp süreci başlattık.

Tabii her ne kadar normal doğumu istesem de birçok kişide olduğu gibi endişelerim, korkularım yok değildi. Nevzat Hocam hastanedeki doğum okulundan bahsetti, biz de eşimle birlikte 4 haftalık bu eğitime dahil olduk. Değerli bilgiler ve önemli açıklamalarla birlikte, kafamdaki soru işaretlerinin kalktığı ve kesin kararımı verdiğim bir eğitim oldu.

Kesin kararım normal doğumdu artık. Tabii bebeğin hayatını ve benim hayatımı riske atacak bir durum olmadığı sürece.  Başından beri kendimi çok motive ettim. Öğrendiğim nefes egzersizlerini mümkün olduğunca evde uygulamaya ve normal doğumla ilgili eğitimde tavsiye edilen kitapları okumaya başladım.

Süreçte önemli olan az bilgi ama istikrar bence 🙂 Neden bu kadar normal doğumu istedim peki?

Öncelikle sezaryene doğum yönteminden ziyade ameliyat olarak bakıyor olmam çok etkili oldu bu kararda…

Her ne olursa olsun bebeğin gelmek için arzu ettiği zamanı kendimiz belirlemiş oluyoruz ve bu bence hayatına müdahale etmek demek. Planlanmış sezaryenden bahsediyorum tabii ki. Gelelim normal, olması gereken doğuma. Adı  üzerinde ‘’normal’’, her şey olması gerektiği gibi. Doğum sonrası hızlı iyileşme, bebeğinle rahat rahat ilgilenme en büyük avantaj bence. Sürece müdahalede bulunmama, o ne zaman isterse o zamanda (doğru zaman) gelme… Güçlü bağışıklık sistemi, hastalıklara karşı dirençli olma, annenin vücudunun doğuma hazır olması, mesela süt salgılama. Bunlar en büyük avantajlar değil mi? Ve de en önemlisi bana göre kendime yapabileceğimi kanıtlamış olmam. 🙂

Gelelim doğum sürecine; şuna canı gönülden inanıyorum ki her şey bilinçte, kafada bitiyor. Kendimizi inandırıp, konsantre olmalıyız. Unutmayalım sancı değil baskı değil kasılma bunlar ve geçiyor 2,3,5… saat sonunda başarmak var. Doğru nefes almak ve doğum esnasında doktoru dinleyip verdiği talimatları mümkün olduğunca yerine getirmek. 🙂 Gerisi geliyor kendiliğinden. 🙂 He bir de sizinle aynı düşünceleri paylaşan bir doktor ve eş de gerek. 🙂

0282 726 0 555