Reflü Özofajit nedir?

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Reflü Özofajit nedir? 

Reflü Özofajit genellikle göğüs kafesinin arkasında (retrosternal) yanıcı bir ağrı şeklinde hissedilir. Bazen ağrının yanı sıra ağızda gıdaların ve acı suyun gelmesi gibi şikayetler de görülebilir. Sıklıkla yemeklerden sonra olur, birkaç dakika ile birkaç saate kadar değişen bir sürede etkili olabilir. Şikayetler ne dinlenmeyle geçer ne de egzersizle ortaya çıkar. Düz yatıldığında ve öne eğilindiğin de daha da şiddetlenir. Dikey oturarak ya da antiasit alarak geçebilir. Toplumun %10’unda yukarıda sözü edilen şikayetler mevcuttur. Hamile kadınlarda da artan karın içi basınçtan dolayı sık görülür.

Nedenleri nelerdir? 

Yemek borunuz (özofagus) mideyi ağıza bağlayan bir tüptür. Yemek borusunun alt ucu alt özofagus sfinkteri denen küçük ve yuvarlak bir kastır. Bu sfinkter kası yiyeceklerin mideye geçmesi için çabucak açılır ve muhtevanın yemek borusuna geri dönmesini engellemek için hemen kapanır.

Bu kas çok zayıfsa ya da yanlış zamanda gevşerse mide asidi yemek borusuna doğru geri gelebilir. Buna “reflü” denir ve sıklıkla büyük öğünlerden ya da geç saatte yenen ağır yemeklerden sonra hemen yatılmaması nedeniyle ortaya çıkar.

Yemek borusu döşeyen mukoza mide asidi yüzünden tahriş olur ve belli bir süre sonra alt özofagus kızararak aşınır.

Özofajitle ilgili testler 

Özofajit tanısı için birçok test kullanılmaktadır. Gastroskopi, özofagus kanalında bir tahribatın olup olmadığını anlamaya yarar.

Tedavisi 

Özofajit şikayetlerini ortadan kaldırmak için bir dizi önlem alınabilir:

Diyet:

  • Hassasiyete neden olacak yiyeceklerden uzak durmak. Özellikle yağlı gıdalar, kahve, çay, kakao ve asitli içecekler.
  • Gıda ve kalori miktarını azaltıp, dengelemek. Kilolu kişilerde belirtiler diğerlerinden daha fazla görülür. Kilo vermek yardımcı olabilir.
  • Yemekten hemen sonra uzanmaktan kaçınılırsa mide içeriğinin yemek borusuna geri dönmesi önlenmiş olur.
  • Öne doğru eğilmek, ağır kaldırmak, kemer takıp sıkı giysiler giymek ve ıkınmak da şikayetleri arttırır.
  • Yatmadan üç saat öncesinde yemek yemekten kaçının.

İlaç Tedavisi

  • Sıvı antiasitler yemek borusunu korumak ve mide asidini bastırmak için doktorunuzun reçete etmesiyle alınabilir.
  • Yatak başını yükseltmek mide asidinin geri dönüşünü engellemeye yardım eder.
  • Sigara içiyorsanız bırakmaya ya da en azından azaltmaya çalışın. Sigara mide asidinin miktarını arttırır ve özofagus alt kasının gücünü zayıflatır.

Özofajitin Komplikasyonları

Tedavi edilmezse tahriş olan bölge yavaş yavaş kanayabilir. Kanama miktarının fazla olması anemiye ya da kan değerlerinde düşüklüğe sebep olur.

Alt özofagusun hasarı mukozanın  yaralanmasına da sebep olur. Mukozada meydana gelecek olan skar bu bölgenin daralması ile sonuçlanabilir. Gittikçe yemek yerken yutmada güçlükler ortaya çıkar. Ciddi yaraları olan hastalarda yutmak artık bir sorun haline gelir. Bu durumda endoskopik metodlarla darlığın açılması yoluna gidilir.

Cerrahi işlem gerekli midir? 

Tıbbi tedavinin başarılı olmadığı ciddi durumlarda cerrahi yola başvurulabilir. Alt özofagus kası midenin üst bölümü yemek borusu etrafına sarılarak (nişsen ameliyatı) daha kuvvetli hale getirilebilir.

0282 726 0 555