Yaz aylarında çocuklarda sık görülen hastalıklar

Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Uz. Dr. Metin Sezen çocuklarda sık görülen 5 yaz hastalığını anlattı. 

Yaz aylarında çocuklarda en sık görülen hastalıklar hangileridir?

Güneş yanıkları

Yaz aylarında sıcakların artmasıyla birlikte çocuklarda en sık güneş yanıkları görülmektedir. Ultraviyole ışınları, özellikle 1 yaşın altındaki bebeklerin cildini olumsuz etkiliyor.  Bu nedenle çocukları güneşten korumak lazım.

Astım hakkında her şey…

Astım nasıl bir hastalıktır?

Astım, her yaştan bireyi etkileyebilen, doğru tedavi ile kontrol altına alınabilen, kontrol altına alınamadığında ise günlük aktiviteleri ciddi olarak kısıtlayan müzmin bir hastalıktır. Havayollarının daralması ile kendini gösteren ve ataklar halinde gelen bir hastalıktır. Ataklar dışında hasta normaldir. Astımda havayollarında mikrobik olmayan bir iltihap vardır. Bu nedenle hava yolu duvarı şiş ve ödemlidir.

Sünnet erkeklerin geleceğini etkiliyor mu?

Sünnet olacak çocukla dalga geçmenin veya bilinçsiz espri yapmanın çocukta travmaya varacak ölçüde komplikasyona neden olabileceğini ebeveynleri hiçbir zaman unutmamaları gereklidir. Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Yasin Mecdel sünnet hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Sünnet olacak çocuklara arkadaşları veya bilinçsiz ebeveyn yakınları tarafından espri adı altında ama espriyle uzaktan yakından ilgisi olmayan şakalar yapılmakta ve bu espriler gerçekleri ayırt edecek durumda olmayan çocuğun bilinçaltını etkiliyorlar.

girp

Çocuk gribi hakkında bilmeniz gerekenler…

Grip, etkeni influenza virüsü olan, ateş, titreme, öksürük ve baş ağrısı belirtileri ile seyreden bir hastalıktır. Oldukça bulaşıcı bir hastalık olup, üst solunum yollarını etkiler. Bazen kulak ve sinüs enfeksiyonlarına da neden olabilir. Virüs her yıl genetik yapı değiştirdiğinden bağışıklık bırakmaz, dünya çapında enfeksiyonlara yol açabilir. Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Ali Başkent çocuklarda gribi anlatıyor…

1-7 Ekim Emzirme Haftası sebebiyle, “anne sütü ve emzirmenin önemi” hakkında bilgilendiriyoruz.

1-7 Ekim Emzirme Haftası sebebiyle, hastanemiz doktorlarından, Çocuk Sağlığı ve Uzmanı Uz. Dr. Fatma IŞIKER “Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi” hakkında bilgi verdi.

Anne sütü bebekler için bir mucizedir. Her bebeğin annesinin sütü diğerlerinden farklıdır. Çünkü her bebeğin anne sütü ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterir ve o bebeğe özel salgılanır.

Halk arasında ilk ağız denilen ve bizim kolostrum dediğimiz ilk süt çok kıymetlidir.

Anne sütünün önemi ve doğru emzirme

Anne sütü ile beslenme en doğal ve en sağlıklı yöntemdir. Bebeklerin normal büyüme ve gelişimlerini sağlayacak en uygun besin anne sütüdür. Hiçbir mama veya süt anne sütünün yerini tutamaz. Her annenin sütü kendi bebeği için uygun özelliktedir.

  • Bebeğinize ilk 6 ay anne sütü verin.
  • aydan itibaren ek besinlere başlayın.
  • 2 yaşına kadar anne sütü vermeye devam edin.

Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi

1-7 Ekim Emzirme Haftası sebebiyle, “anne sütü ve emzirmenin önemi” hakkında bilgilendiriyoruz. 

1-7 Ekim Emzirme Haftası sebebiyle, hastanemiz doktorlarından, Çocuk Sağlığı ve Uzmanı Uz. Dr. Fatma IŞIKER “Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi” hakkında bilgi verdi. 

Anne sütü bebekler için bir mucizedir. Her bebeğin annesinin sütü diğerlerinden farklıdır.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH