Özel Optimed Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Seda Bilir Esmer, ‘’Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalığı’’ ayında meme kanseri hakkında merak edilenleri yanıtladı

Kadınlarda en sık rastlanan kanser türlerinden biri olan meme kanserine dikkat çekmek için Ekim ayı ‘’Meme Kanseri Farkındalığı Ayı’’ olarak değerlendirilmektedir. Özel Optimed Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Seda Bilir Esmer de konuyla ilgili olarak meme kanseri hakkındaki soru işaretlerini cevapladı.

Meme kanseri nedir, bu hastalığı hangi faktörler tetikler?

Koronavirüs döneminde kadın sağlığı

İçinde bulunduğumuz COVID-19 sürecinde anne adayları ve kadınların sağlığı en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Özel Optimed Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nida Cannazik, kadınların bu süreci sağlıklı geçirebilmeleri için önemli bilgiler paylaştı.

Koronavirüs sürecinin kadın sağlığı üzerindeki etkileri nelerdir?

Bu süreç sadece kadınları değil tüm toplumu etkileyen bir süreç oldu ve bir süre daha devam edeceğini söyleyebiliriz.

YUMURTALIK (OVER) KANSERİ!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanımız Op. Dr. Seda Bilir Esmer kadınlarda görülen yumurtalık kanserine dair bilgiler aktardı.

Kadın yumurtalıklarının çeşitli hücrelerinden gelişen tümörlerdir. Türkiye’deki kadınların kansere bağlı ölümlerin sık nedenlerinden birisidir. Her 100 kadında 1-2 sinde yumurtalık kanseri gelişmektedir.  Hastalık sıklıkla erken dönemde belirti vermez, şikayete sebep olmaz. Bu durum yumurtalık kanserinin teşhisini,

Anne adaylarının en büyük korkusu: Tekrarlayan gebelik kayıpları!

Özel Optimed Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Funda Doğaroğlu düşük nedenlerini ve sürekli tekrarlayan düşükleri anlattı.

Klinik olarak saptanan tüm gebeliklerin %15-20 ‘si kendiliğinden düşükle sonuçlanmaktadır. Anne yaşını da içeren birçok faktör düşük riskini etkilemektedir. 20 yaşın altındaki kadınlarda düşük riski %12 iken, 40 yaşının üzerindeki kadınlarda bu risk %26’ya kadar yükselmektedir.

33 soruda tüp bebek!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nevzat Koç 33 soruda tüp bebek konusunu anlattı. 

  1. Doğurganlığı etkileyen faktörler nelerdir?

En önemli faktör yaştır. Kadın yaşı arttıkça gebe kalabilme şansı azalır. 44 yaşından sonra pratik olarak gebelik şansı ihmal edilebilecek kadar azdır. Daha önce geçirilmiş cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar,

Serviks nedir

45 yaş altı kadınlarda sık görülen rahim ağzı kanseri…

45 yaş altı kadınlarda daha sık görülen 2. kanser türü olan rahim ağzı kanseri…

Rahim ağzı kanseri nedir?

Rahim ağzı (serviks) kanseri dünya genelinde 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser türü, meme ve akciğer kanserinden sonra kanserden ölümlerin önde gelen 3. nedenidir. Rahim ağzı (Serviks) kanseri Türkiye’de en sık görülen 8.

Gebelik öncesi danışmanlık

Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek, sağlıklı bir bebeğe sahip olabilmek için hamilelik öncesi danışma ve muayene çok önemli bir basamaktır. Ancak bu basamak genellikle atlandığı gibi,  neredeyse gebeliklerin yarısı da plansız gebeliktir. Halbuki gebelikte sorun yaratabilecek çoğu durum, gebelik öncesi saptanabilir ve anne adayının gerekli tedavisi yapılarak veya optimal şartlar sağlanarak gebe kalması tavsiye edilebilir.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH