EKG

Elektrokardiogram (EKG) nedir?

Özel Optimed Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uz. Dr. Coşkun Ekrem Pınar EKG hakkında bilgi verdi.

Kalp kasılması sırasında kalpte belli bir biyoelektriksel güç doğmaktadır. Elektrokardiyograf denilen aygıt kalbin kasılması ve gevşemesi sırasında ortaya çıkan biyoelektriksel güçleri özel bir kağıt üzerine kaydetmektedir. Kalbin atriumlarmda, ventriküllerinde ortaya çıkan tüm biyoelektriksel güçler kaydedilmektedir. Kalpteki çeşitli bozukluklar ve hastalıklar bu güçlerde değişikliklere neden olmaktadır.

Hastanemizde ilk kez ICD (otomatik defibrilatör) işlemi yapıldı!

Girişimsel Kardiyoloji Uzmanlarımız Uz. Dr. Ekrem Coşkun Pınar ve Doç. Dr. Göksel Açar tarafından bu hafta içinde başarıyla 3 hastaya ICD (otomatik defibrilatör) impilantasyonu yapıldı.

ICD (otomatik defibrilatör) nedir?

ICD ( otomatik defibrilatör) bir çeşit pildir, hastayı ani ölümlerden koruyan bir kalp pilidir.

Hasta 1:

Hasta 2:

ICD (otomatik defibrilatör) aleti nasıl takılır?

Muhtena Gürler: Şimdi kalbim çok rahat!

Özel Optimed Hastanesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı, Doç. Dr. Gündüz Yümün’ün ameliyat ettiği hastalarından Muhtena Gürler anlatıyor… 

52 yaşında, kadın hastamız Muhtena Gürler ilk olarak, 1996 yılında rahatsızlanmış ve ilk ameliyatını olmuştur.  Hastanemiz Kardiyoloji Uzmanlarından Ekrem Coşkun Pınar’ın yıllardır kontrol hastası olarak devam etmiş ve son gelişinde yürüyememe,

Kalp çarpıntısı her yaş gurubunda görülen bir sağlık sorunudur!

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Göksel Açar, kalbimizi nasıl koruyacağız, kalp hastalıkları neler, hangi belirtiler bir kalp sağlığı sorunudur bunları anlatıyor.

Kalp hastalıkları nelerdir, belirtileri neler?

Kalp hastalığı dediğimizde toplumda da rastladığımız en sık rastladığımız kalbi besleyen damarlar koroner arterlerin hastalıkları ön plandadır. Bunun dışında kalp kapak hastalıkları yine daha çok geniş popülasyonda gördüğümüz ritm bozuklukları son derece önemli.

Kalp Sağlığı hakkında sık sorulan sorular…

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Göksel Açar kalp sağlığı hakkında sorulan soruları yanıtladı.

Her yorgunluk kalp ağrısı belirtisi midir?

Yorgunluğun birçok sebebi olabilir, en bilinenleri sayarsak hormonal sebepler, kansızlık gibi rahatsızlıklarda yorgunluk belirtisi gösterir.

Ancak kalp hastalıklarında yorgunluk belirtisi kalp yetersizliği olan hastalarda görülebilir. Efor kapasitesinde düşme, nefes darlığı oluşabilir.

Doğumsal (konjenital) kalp hastalıkları

Doğumsal (konjenital) kalp hastalıkları tanımı

Doğumsal kalp hastalıkları, gebeliğin erken dönemlerinde, bebeğin kalbinin herhangi bir bölümünde, odacıklarında, kapaklarında, kalple ilgili büyük damarlarında bozukluk ortaya çıkmasıyla gelişen hastalıklardır. Toplumda görülme sıklığı binde sekiz oranındadır. Kalbin bu yapısal bozuklukları hamileliğin çok erken dönemlerinde, kalbin normal gelişiminin etkilenmesi sonucudur.

Görülebilecek anormallikler

Kalbi oluşturan odacıkları arasında defektler,

Kalp Kapak Hastalıkları

Kalpte 4 kapak vardır ve bu kapaklar kanın hangi yönde hareket edeceğini düzenler.

Kardiyoloji Uzmanı Uz. Dr. Coşkun Ekrem Pınar kalp kapak hastalıklarını, belirtilerini, nedenlerini ve tedavi yöntemlerini anlattı.

Trikuspid kapak

Vücuttan gelerek sağ atriumda toplanan kanın kalbin gevşemesi sırasında sağ atriumdan sağ ventriküle geçmesine izin veren ama kasılma sırasında sağ ventrikülden sağ atriuma geri kaçmasını önleyen ve üç yaprakçıktan oluşan “trikuspid kapak”

Pulmoner kapak

Kalbin kasılması sırasında sağ ventrikülden pompalanan kanın pulmoner artere geçişine izin veren fakat gevşeme sırasında sağ ventriküle geri kaçmasını önleyen “ pulmoner kapak”

 

12

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH