Uykusuzluk

Uykusuzluk (İmsomnia) nedir?

Nöroloji Uzm. Dr. Nurdoğan Yavuz Uykusuzluğu (imsomnia) rahatsızlığını nedenlerini, uykusuzluk testini anlatıyor.

Uykusuzluğun tarifi uykunun tarifinden de daha zordur. Zira uykusuzluk hasta tarafından hissedilen ve kişiden kişiye değişen bir olaydır.

Uykusuzluk, karşımıza bazen hayatla bağdaşabilecek sürelerden daha kısa bir uyku süresi, bazen de kişinin daha önce alışık olduğu ve yeterli bulduğu uyku süresinin kısalması şeklinde ortaya çıkar.

Uyku hakkında her şey…

Uyku hastalıkları

Özel Optimed Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uz. Dr. Nurdoğan Yavuz “uyku bozuklukları hastalıkları” konusunu anlattı.

Bugün uykuyla ilgili 80’den fazla hastalık tanımlanmış durumdadır. Bu hastalıkların bazıları uykusuzluğa, bazıları aşırı uyku haline yol açıyor. Diğer bir kısmı uykuda arzu edilmeyen solunum bozukluğu (horlama, uyku apnesi) dolaşım bozukluğu, motor aktivitelere (uyurgezerlik, rüya sırasında hareketler,

Alzheimer hastalığı nedir?

Nöroloji Uzmanı Uz. Dr. Levent Kor 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü nedeniyle alzheimer hastalığını, belirtilerini, hastalığın ilerleyiş seyrini anlattı.

Alzheimer hastalığı bellek, dil ve mantıklı düşünme de dahil olmak üzere bütün zihinsel yetilerde ilerleyici kötülemeye, gündelik etkinlikleri ve davranışları yerine getirme yetisinde değişikliklerin eşlik ettiği bir hastalıktır.

30’lu yaşlarının sonlarında Alzheimer hastalığına tutulduğu bildirilen bireyler olmakla birlikte,

MS

Multipl Skleroz (MS) hakkında her şey…

Multipl Skleroz (MS) nedir?

Nörolojik birçok hastalıkta görülebilen belirtilerle kendini gösteren Multipl Skleroz (MS) ancak belirtilerin sıklaşmasıyla nörologların yapacağı muayeneler sonunda ortaya çıkıyor. Nöroloji Uzmanı Uz. DR. Levent Kor MS hastalığı hakkında bilgiler verdi.

Multipl Skleroz ve Ataklar

Merkezi sinir sistemini oluşturan beyin, beyincik ve omurilik gibi yapıları etkileyen ve genç erişkinlerde görülen Multipl Skleroz (MS);

Az uyumak, çok uyumak ya da hiç uyuyamamak bunların hepsi birer sorun!

Nöroloji Uzmanı Uz. Dr. Nurdoğan Yavuz “uyku nedir, uyku süreleri ne kadar olmalı ve ne zaman uyumalı, uyanmalıyız” gibi soruların yanıtlarını anlatıyor.

Uyku nedir?

Uyku tarih boyunca tüm canlıların tüm insanların yaşadığı, bildiği bir olgu. Bir davranış biçimi. Mitolojik çağda bile uyku ile ilgili algılar, tanılar hep yapılmış. Hatta uyku ile ilgili “hipnoz” adını verdiğimiz uyku tanrımız var.

EEG nedir? Nasıl, ne zaman ve kimlere uygulanır?

Nöroloji Uzmanı Uz. Dr. Nurdoğan YAVUZ yönetiminde hastanemizde kurulmuş olan ve bölgede tek çocuk eeg ve çocuk uyku eeg çeken uyku laboratuvarında yapılan hizmetlerin neler olduğunu ve nasıl yapıldığını anlattı. 

EEG (Elektroensefalografi): Hastanın saçlı derisine yerleştirilen elektrotlar vasıtasıyla beynin elektriksel faaliyetlerinin kayıt edilmesini sağlayan fizyolojik bir yöntemdir. EEG, beyni etkileyen bazı durumların teşhis edilmesine ve izlenmesine yardımcı olur.

Baş ağrısı türleri ve dikkat edilmesi gerekenler

Baş ağrısı tüm branşlarda, tüm hekimlerin karşılaştıkları yaygın bir sorundur. En büyük kısmını gerilim tipi baş ağrısı veya migren gibi kronik /epizodik (aralıklı) baş ağrıları oluşturur.

Hastayı çok rahatsız etmenin yanı sıra baş ağrıları önemli işgücü kaybı, sağlık harcamaları ve benzer ekonomik götürülere, gündelik işlerine yapmalarına bile engel olur.

Migrenli hastaların yaklaşık %60-70’ı henüz tanı almamıştır.

12

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH