İLİŞKİLERDE MAHŞERİN DÖRT ATLISI

Klinik Psikolog ve Aile Danışmanı Psk. Aslı Çağla ÇAKICI ilişkilerde çok önemli yere sahip olan 4 maddeyi anlatıyor.

Birçok çift uzun ve mutlu bir ilişkinin hayaliyle evliliğe adım atıyor fakat yapılan çalışmalar gösteriyor ki, birçok ülkede iki evlilikten biri boşanmayla sonuçlanıyor. Bu oranlar uzmanları evlilikleri uzun ya da kısa vadeli kılan faktörleri araştırmaya yöneltmiştir.

Corona virüsü çocuklara nasıl anlatılmalı?

Klinik Psikolog ve Aile Danışmanı Psk. Aslı Çağla Çakıcı, gündemde yer alan corona virüsü nedeni ile ailelere önerilerde bulunarak, çocuklarımızı bu ve bu gibi toplumu ilgilendiren durumlarda nasıl davranılması gerektiğini anlattı.

Aslı Çağla Çakıcı: Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizin de gündeminde corona virüsü. Her gün sosyal medya başta olmak üzere her yerde karşımıza çıkıyor.

Vajinusmus nedir?

Vajinismus tedavisi cinsel terapi

Klinik Psikolog ve Aile Danışmanı Aslı Çağla Döner kadınlarda çok sık rastlanan ancak, saklanma ya da bilgi eksikliği nedeni ile tedavi süreci uzayan hastalık vajinismus konusunu tüm detayları ile anlattı.

Vajinismus nedir?

Vajinismus; cinsel birleşme sırasında vajinanın dışa yakın bölümünü çevreleyen kasların kasılması sonucunda cinsel birleşmenin imkansız ya da ağrılı hale gelmesi durumudur.

Çocuğunuza arkadaş değil, anne baba olun!

Gelişen sanayileşme ve teknolojik gelişmelerin yanı sıra toplumsal gelişmeler de değişiklik göstermektedir. Ataerkil aile yapısından çekirdek aile yapısına doğru hızlı bir geçiş yaşanarak toplumsal değişimler hayatımızda o kadar çok şeyi değiştirdi ki anne-babalık rolü bile sorgulanır hale geldi. Özellikle geleneksel çocuk yetiştirme tutumuna karşı olan, kendini entelektüel anlamda donanımlı gören “biz modern aileyiz” diye tanımlayanların savunduğu bir fikir,

Kardeş kıskançlığı

Klinik Psikolog ve Aile Danışmanı Aslı Çağla Döner yeni doğan bir bebekle birlikte ebeveynlerin sık karşılaştığı kardeş kıskançlığı ve bunu önlemenin yollarını anlattı.

Kıskançlık duygusu, diğer duygularımız kadar doğal ve içgüdüsel olan doğuştan getirdiğimiz bir duygudur. Bireyin yaşamının her döneminde görülebilir ancak çocuklukta biraz daha yoğun olarak yaşanan duygudur. Birey bu duyguyla iki yaş civarında ilk tanışmasını yaşamaktadır.

Yaz depresyonu!

Mevsimsel duygu durum bozukluğu, her yıl sonbahar ve kış aylarında günlerin kısalmasıyla ortaya çıkan bir depresyon biçimidir. Genellikle ilkbahar ve yaz aylarında günlerin uzamaya başlamasıyla birlikte mevsimsel depresyonu olan bireylerin şikayetlerinde iyileşme görülür. Ancak bazen ilkbahar ve yaz mevsiminde oluşan bir tipi de bulunmaktadır. Yaz depresyonu, kış depresyonuna göre ender görülmektedir. Görülme sıklığı %1 olan yaz depresyonunun nedenleri kesin olarak bilinmese de genetik faktörler,

Doula (doğum psikoloğu) kimdir, ne iş yapar?

Klinik Psikolog ve Aile Danışmanı Psik. Aslı Çağla Döner doula kavramanı anlattı.

Doğum psikoloğu ne yapar, nasıl çalışır?

Dünyada doğum öncesinde ve doğum sonrasında çalışan psikologlar var. Fakat bundan farklı olarak Dünya’da ilk Türkiye’de doğum anında doğuma giren psikologlar çalışmaktadır. Doğum psikoloğu, doğum sırasında doğumu bütün yönleriyle ele alan ve doğum ekibinin,

12

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH