Hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Seda BİLİR ESMER Menopoz hakkında merak edilenleri yanıtladı

  • Menopoz yaşı nedir? Belirtileri nelerdir?
  • Menopoz, yumurtalıkların (overler) aktivitesinin kaybı ile adet kanamasının (menstruasyon) kalıcı olarak sona ermesidir. Klinik olarak daha önce adet gören bir kadının 12 ay süreyle adet görmemesi durumunda menopoz tanısı konulabilir.
  • Menopoza geçiş döneminde adet düzeninde değişiklikler (miktarında ve süresinde değişiklikler) ve menopozal belirtiler; sıcak basmaları,

Hastanemiz Diş Hekimi Hande ÜLGER çocuk diş hekimliği hakkında bilgi verdi

  1. Çocuk diş hekimlerinin normal diş hekiminden farkı nedir?

Pedodontist ya da çocuk diş hekimi; 5 yıl süren diş hekimliği eğitimini takiben dişlerin gelişimi ve problemlerinin çözümünün yanı sıra çocuk psikolojisi, büyüme-gelişimi ve çocuğa yaklaşım üzerinde eğitim almış uzman diş doktorlarıdır.

Çocuk tedavisi özel ilgi ve eğitim gerektirir. Pedodontistler çocuklarda diş hekimi korkusunun oluşmamasını sağlamaktadırlar.

Hastanemiz Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Eyüp DURAN anal bölge rahatsızlıkları hakkında bilgi paylaştı

Hastanemiz Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Eyüp DURAN anal bölge rahatsızlıkları ve tedavi süreciyle alakalı olarak faydalı bilgiler paylaştı.

  1. Anal bölge hastalıkları nedir ve bu hastalar hangi şikayetler ile doktora başvururlar?

Makat (anal bölge) sindirim sisteminin son kısmıdır. Bu bölgede meydana gelen hastalıkların hepsine anal bölge hastalıkları denir.

Hastanemiz Nöroloji Uzmanı Uz. Dr. Nurdoğan YAVUZ uyku apnesi hakkında önemli bilgiler verdi

Hastanemiz Nöroloji Uzmanı Uz. Dr. Nurdoğan YAVUZ, son günlerde sıkça duyduğumuz ve en sık rastlanan uyku rahatsızlıklarının başında yer alan uyku apnesi hakkında faydalı bilgiler paylaştı.

Uyku apnesi nedir?

Uyku apnesi uyku ile ilgili hastalıklardan bir tanesidir. Uyku apnesi diye adlandırdığımız durum gece uyku içinde yatağa yatıldığında uykuda rahat nefes alamama ve nefes durmasına bağlı olarak gerçekleşen oksijen eksikliği ve oksijen eksikliği sonrasında vücutta birtakım şikâyetlerin ortaya çıkması durumudur.  

Tıp Merkezimiz Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dyt. Özlem GÖKMEN Ramazan’da beslenme üzerine faydalı bilgiler paylaştı

 Tıp Merkezimiz Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dyt. Özlem GÖKMEN, yaklaşan Ramazan dolayısıyla oruç tutacak kişiler için Ramazan’da beslenme üzerine bilgiler paylaştı.

Ramazan’da beslenme önerileri

On bir ayın sultanı olan ramazanın gelmesi ile ‘Ramazan’da oruç tutarsam kilo verebilir miyim?, ‘Ramazan’da metabolizmam yavaşlar mı ?’ ya da ‘Bu dönemde nasıl beslenmeliyim,

Hastanemiz Onkoloji Diyetisyeni Sinem KAYA SAVCI, Mart ayı Kolon Kanseri sebebiyle Kolon Kanseri ve Beslenme konusunda önemli bilgiler verdi

Mart ayının Kolon Kanseri olması sebebiyle hastanemiz Onkoloji Diyetisyeni Sinem KAYA SAVCI Kolon Kanseri’ne dikkat çekerek konuyla ilgili beslenme tüyolarını paylaştı.

Kolon ve rektum, sindirim sisteminin kalın barsak denen kısmını oluşturur. Son 20 cm’lik kısmı rektum, buradan ince barsaklara kadar olan kısım ise kolon olarak adlandırılır. Kolonun rektumla birleştiği yer “sigmoid kolon” dur.

Hastanemiz Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Necmi TELLİOĞLU, 7 – 13 Mart Glokom (Göz Tansiyonu) Haftası sebebiyle Glokom (Göz tansiyonu) hakkında önemli bilgiler verdi

Tüm dünyada görme kaybı nedenleri arasında ikinci sırada yer alan, sinsi ve ilerleyici bir hastalık olan Glokom (Göz Tansiyonu), günümüzde tüm dünyada 78 milyon insanın maruz kaldığı önemli bir göz hastalığıdır. 7 – 13 Mart Glokom (Göz tansiyonu) haftası sebebiyle Hastanemiz Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Necmi TELLİOĞLU hastalıkla ilgili detaylı bilgi verdi.

Glokom,

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH