idrar kaçırma

Kadınlarda idrar kaçırma

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Hakan Çakıcı kadınlarda idrar kaçırma konusunu; nedenleri, türleri ve tedavisi şeklinde anlattı.

İdrar kaçırma bir sağlık problemi olmasının yanı sıra ciddi sosyal ve hijyenik problemlere de neden olabilen ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Her hastadaki idrar kaçırma aynı şekilde olmayabilir. Çok sayıda idrar kaçırma türleri olsa da kadınlarda en sık rastlanan idrar kaçırma türleri “stres tip” ve “sıkışma tipi” olarak tarif edilen idrar kaçırmadır.

Çocuklarda gece alt ıslatma problemi

Çocuğunuz geceleri altını mı ıslatıyor?

Üroloji uzmanı Op. Dr. Hakan Çakıcı gece altını ıslatan çocukların bunu neden yaptığını, nasıl davranmak gerektiğini ve tedavi sürecini anlatıyor…

Gece altını ıslatma, gece uyku sırasında farkında olmadan idrar yapma olarak tanımlanabilir. Normalde çocukların çoğu hem tuvalet eğitiminin etkisi hem de mesane kapasitesinin gelişmesi sonucu 2-4 yaş arasında idrarlarını hem gece hem de gündüz tutmayı becerirler.

Hekimler Buluşuyor Etkinliği: Böbrek Taşı

Optimed hastanesi olarak,  kendi hekimlerimizi ve Trakya bölgesinde bulunan hekimleri bir araya getirdiğimiz, her seferinde bir başka konuyu ele aldığımız “Hekimler Buluşuyor-Konuşuyor” etkinliğinin beşincisini tamamladık .

Katılımcıları hastane başhekimimiz Op. Dr. Recep ÇALIŞKAN, Üroloji Uzmanımız Op. Dr. Hakan ÇAKICI ve Kurumsal İletişim ekibi birlikte karşıladılar. Bu kez konu: “Böbrek Taşı” idi.

Böbrek taşı oluşumu ve tedavisi

Üroloji Uzmanı Op. Dr. İlkay Kırkaç böbrek taşı nasıl oluşur, neden olur, belirtileri neler ve nasıl tedavi edilmeli gibi konuları anlattı.

Taşlar böbrek içerisinde oluşan çok küçük kristallerin bir araya gelip birbirine tutunmaları sonucunda şekillenir. Bu küçük kristal parçalarının oluşabilmesi için de taşların yapısında bulunan maddelerin idrarda yeterince bulunması ve çökmesi gereklidir. Böbrekte oluşan taşların çoğu kalsiyum maddesi içeren taşlar olup (kalsiyum okzalat,

Böbrek taşlarından korunmak için nasıl beslenmeliyiz?

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Hakan Çakıcı yaz aylarında oldukça sık görülen böbrek ağrısı şikayetlerinden yola çıkarak böbrek taşı oluşumundan nasıl korunmamız gerektiğini anlattı.

Yaygın sağlık problemlerinden biri olan böbrek taşlarının 5 yıl içinde nüksetme oranı %35 gibi yüksek bir oran. Yani her üç hastadan biri yıllar içinde böbrek taşlarıyla tekrar savaşmak zorunda kalabiliyor.

Böbrek taşları ve beslenme

Böbrek taşlarından korunmak için nasıl beslenmeliyiz?

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Hakan Çakıcı böbrek taşlarını ve bu süreçte nasıl beslenilmesi gerektiğini anlattı.

Yaygın sağlık problemlerinden biri olan böbrek taşlarının 5 yıl içinde nüks etme oranı yüzde 35 gibi yüksek bir oran. Yani, her üç hastadan biri, yıllar içinde, böbrek taşlarıyla tekrar savaşmak zorunda kalabiliyor.

Kapalı Böbrek taşı ameliyatı nasıl yapılıyor?

Özel Optimed Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. İlkay Kırkaç kapalı böbrek taşı ameliyatını anlatıyor.

Perkütan Nefrolitotomi (PCNL)

Kapalı Böbrek taşı ameliyatı genel anestezi yöntemiyle yapılmaktadır.

Endoskopik böbrek taşı ameliyatında sırt bölgesinde böbrek hizasına 0,5 – 1 cm boyutunda bir kesi yapılır. Röntgen kontrolü altında böbreğe iki ucu açık ince bir tüp yerleştirilir.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH