Semra Çetinkaya: Optimed’e ölü geldim, dirilttiler!

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

56 yaşında, Vize’de yaşayan Semra Polat Kalp ve Damar Cerrahisi Doç. Dr. Mehmet Güzeloğlu için “Mehmet dünya ahiret oğlumdur, o bana can verdi!” diyerek hayata yeniden dönüş mutluluğunu paylaştı.

Göğsünde ağrı şikayeti ile bulunduğu bölgede hastaneye giden 56 yaşında ki hastamız Semra Çetinkaya, Özel Optimed Hastanesine geldiğinde kalp krizi geçirdiği anlaşıldı. Semra Polat’ın bilinen bir koroner arter hastalığı öyküsü yok. Geldiğinde durumu oldukça ciddiydi. Ve hemen kalp anjiyosuna alındı. Yapılan kalp anjiyosunda sağdaki damarında çok ciddi bir tıkanıklık görüldü ve hayat kurtarmak adına o an sağ damarın başındaki bölgeye stent yapıldı, fakat sağ damarın ucunda da bir darlık olması ve sol damarlarda da hastalık olması bulguları üzerine bu hayat kurtarıcı işlemin ardından geri kalan tüm darlıkların tedavisi için bypass yapılmasına karar verildi.

Hastaya ameliyat olması gerektiği bilgisi verildi ve bunun üzerine ameliyat öncesi tüm tetkikler yapıldı, bu tetkikler esnasında kalpten çıkan ana damarında kalpten çıktıktan hemen sonraki bölgesinde  bir balonlaşma olduğunu saptadık. Biz buna tıpta “Aort Anevrizması” diyoruz. Bu ana damarda ki balonlaşma kalpten çıktından hemen sonra olduğu için buranın cerrahi tedavi dışında alternatifi yok, kasıktan girilerek stent uygulama olanağı teknik olarak yok. Bu nedenle biz de Kalp Damar Cerrahisi olarak aynı operasyonda hem kalpten çıkan ana damardaki balonlaşan kısmı çıkartıp yerine yapay bir damar yerleştirdik hem de dar olan kalp damarlarına da bacağından aldığımız damarlarla bypass ameliyatı yaptık.

Ameliyat gayet başarılı geçti, ameliyat sonrası 1 gün yoğun bakımda, 4 gün de serviste kaldıktan sonra kendisini evine sağlıkla taburcu ettik. Optimed Ailesi olarak Semra teyzemize uzun sağlıklı bir ömür diliyoruz.

Güzeloğlu diyor ki; Kalp krizi geçirmesi Semra Hanım için bir nevi şans olmuş çünkü eğer kalp krizi ile bize gelmeseydi ve bu tetkikler yapılmasaydı, kalpten çıkan ana damarda ki balonlaşmayı bilemeyecektik ve bu balonlaşmanın yırtılması durumunda çok daha kötü bir şekilde gelmek zorunda kalabilirdi. Kalpten çıkan ana damarın, kalpten hemen çıktıktan sonra ki kısmı beyni ve kolları besleyen önemli damarlara veriyor, o nedenle bu kısmın genişlemesinde evar ya da tevar işlemi yapılamıyor ancak en kısa sürede cerrahi işlem uygulanması daha doğru oluyor.

0282 726 0 555