Sigarayı bırakmanın 20 yolu

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Sigarayı bırakma kararıyla tüm hayatınız değişecek. Sigarayı bırakmak kolay olmayacak. Pek çok kişi başarmak için desteğe ve motivasyona ihtiyaç duyuyor. Ama bırakabilirsiniz.

1) Kendinize inanın ve güvenin. Sigarayı bırakabileceğinize inanın. Hayatınızda daha önce başardığınız zor işleri düşünün. Sigarayı da bırakabileceğinizi düşünün.

2) Bu listeyi okuduktan sonra, önerileri kendinize uyarlayın ve sigarayı bırakmak için kendi planınızı yapın.

3) Sigarayı bırakma sebeplerinizi ve bırakmakla kazanacaklarınızı yazın. Örnek: daha uzun yaşamak, kendinizi daha iyi hissetmek, para biriktirmek, daha iyi kokmak. Sigara içen herkes bunun zararlarını bilir ve bırakmak ister, siz bunu yazılı hale getirin ve her gün okuyun.

4) Ailenizden ve arkadaşlarınızdan sigarayı bırakma kararınızı desteklemelerini isteyin. Size yardımcı olmalarını ama kesinlikle sizi suçlamamaları gerektiğini söyleyin. Sigarayı bıraktığınız ilk günlerde zorlanacağınızı ve size anlayış göstermelerini rica edin.

5) Sigarayı bırakmak için bir gün belirleyin. Bugünün yeni hayatınız için bir başlangıç olduğunu düşünün.

6) Sigarayı bırkmak için doktorunuza danışabilirsiniz, onun yardım ve önerilerini alabilirsiniz.

7) Kendinize bir egzersiz programı belirleyin. Spor yaparken sigara içmek aklına gelmeyecektir, üstelik sigara verimli egzersiz yapmanızı engelleyecektir. Spor yapmak stresiniz azaltacak ve sigaranın vücudunuz yıllarca yaptığı zararı tamir etmesine yardımcı olacaktır. Haftada 3-4 kere, 30-40 dakika spor yapın.

8) Her gün 3-5 dakika nefes egzersizi yapın. Gözlerinizi kapatın.Burnunuzdan derin nefes alın, nefesinizi birkaç saniye tutun ve çok yavaş bir şekilde ağzınızdan verin. Nefes egzersizini yaparken, her seferinde daha temiz ve daha rahat nefes aldığınızı göreceksiniz.

9) Birisi size sigara ikram ederse reddedin, kullanmıyorum deyin.Bu sizin kendinize olan güveniniz arttıracaktır.

10) Sigarayı tamamen bırakacağınız güne yaklaştıkça, sigara miktarını azaltın.Her gün kaç adet sigara içtiğinizi planlayın, bu rakamı her gün bir tane azaltın.Her gün başka bir marka sigara alın, bir önceki günden kalan paketi çöpe atın. Sigara paketinizi bir başkasına verin, böylece her sigara içmek istediğinizde ondan istemek zorunda kalacaksınız.

11) Pek çok sigara tiryakisi, sigarayı yavaş yavaş bırakamayacağını ancak bir seferde bırakabileceğini düşünür. Hangi metodun size daha uygun olduğuna karar verin.

12) Sigarayı bırakmak isteyen bir arkadaşınız daha varsa bunu yapmak daha kolay olacaktır. Birbirinizi teşvik eden konuşmalar yapın.

13) Dişlerinizi temizletin ve her zaman temiz tutun.

14) Sigarayı bıraktıktan sonra kendinize ödül verin.

15) Çok fazla su için.Su her anlamda vücudunuz için faydalıdır. Ne yazık ki, pek çok kişi yeterince su içmez. Vücudunuzdan nikotinin ve diğer zararlı kimyasal maddelerin azaltılmasına yardımcı olacaktır. Sigaranın verdiği zararları düzeltecektir. Ayrıca yemek yeme isteğinizi de azaltacaktır.

16) Sigarayı en çok ne zaman istediğinizi düşünün, canınız sıkkın olduğunda, yemekten sonra, işten eve gelince, içki içerken vb. Sigara içmek yerine hoşunuza giden başka bir şey yapın.

17) Elinizdeki ve ağzınızdaki boşluk hissini gidermek için bir şey bulun, örneğin; su için, sakız çiğneyin, leblebi yiyin vb.

18) Sigarayı bırakma konusunda düşüncelerinizi yazın. Bunu her gün okuyun.

19) Yanınızda sizin için çok önemli birisinin resmini taşıyın, bir kağıda sigarayı bırakacağıma söz veriyorum diye yazın, canınız her sigara istediğinde bu resme ve nota bakın.

20) Canınız sigara istediğinde bir sigara yakmak yerine hisselerinizi bir günlüğe yazın. Bu günlüğü her zaman yanınızda taşıyın.

0282 726 0 555