Sık görülen kulak burun boğaz hastalıkları

Tarafından gönderildi: Gülşah Gülkan Yorumlar: 0

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burcu Kaman bu mevsimde sık görülen kulak-burun-boğaz hastalıklarını anlattı. 

BADEMCİK 

Bademcik iltihabı nedir?

Vücudumuza giren mikropların, bakterilerin, virüslerin bademciklerimiz de çoğalması sonucunda enfeksiyon gelişmesi ve iltihaplanmasına denir.

Bademcik iltihabı neden olur?

Ağız yoluyla vücuda giren birçok bakteri ve virüslerde özellikle A grubu beta hemolitik streptokok bakterisi meydana gelmektedir.

Bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir?

Bademcik iltihabının tedavisinde amaç şikayetleri azaltmak, enfeksiyonu ortadan kaldırmak ve olası komplikasyonları önlemektir. Bunun için ağrı kesiciler, ateş düşürücüler kullanılır. Bol sıvı alımı ve yatak istirahati önerilir. Bakteriyel kaynaklı iltihap düşünülüyorsa antibiyotik başlanır.

ALERJİK NEZLE 

Alerjik nezle nedir?

Alerjen maddelerin burun içi mukozasına teması ile birlikte görülen burun tıkanıklığı, burunda kaşıntı, hapşırık atakları, özellikle su gibi burun akıntısı, boğazda ve damakta kaşıntı gibi şikayetlere sebep olan hastalıktır.

Alerjik nezle neden olur?

Alerjik nezle, bazı kişilerde alerjen maddelere bağışıklık sisteminin verdiği aşırı reaksiyon sonucu oluşmaktadır.

Alerjik nezle tedavisi

En önemli tedavi ve koruyucu durum alerjen maddeden uzak durmaktır. İlaç olarak antihistaminik hap, spreyler, burun içi ödemi azaltan haplar; hem ödemi, hem aşırı alerjik cevabı baskılayan hap, iğne, spreyler; dirençli vakalarda, yoğun şikayeti olan vakalarda aşı tedavisi, ışık tedavisi gibi birçok tedavi seçeneği mevcuttur.

BURUN KANAMALARI

Burun kanamaları nedir?

Burun ön ya da arka kısmındaki damarlardan kaynaklanan kanamalardır.

Burun kanamaları neden olur?

Enfeksiyonlar, alerji, burun içi kemik – kıkırdak eğikliği, yüksek tansiyon hastalığı, kan sulandırıcı ilaç kullanımı, özellikle çocuklarda burunda yabancı cisim, burun karıştırılması, şiddetli sümkürme, travmalar, burun içi ve geniz kaynaklı kitleler, damar hastalıkları, çok sıcak havalarda damar çatlamaları, burun kırıkları, yüz – kafatası kırıkları, bazı burun spreyleri gibi birçok sebebi vardır.

Burun kanamaları tedavisi

Hastaneye gelmeden önce ilk yapılacak işlem burun kanatlarına baş ve işaret parmaklarıyla baskı uygulamak ve buz tatbik etmektir. Durmayan kanamalarda mutlaka hastaneye başvurulmalıdır. Aktif burun kanamalarında ön burun tamponu ya da arka burun tamponu yapılır. Burun spreyleri, kremler kullanılır. İnatçı, tekrarlayan kanamalarda burun damarları lokal ya da genel anestezi altında yakma, bağlama işlemleri yapılabilmektedir.

ÜST SOULUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI

Üst solunum yolu enfeksiyonları nedir?

Burun, geniz, boğaz, sinüsler, gırtlak, soluk borusunun bir ya da birkaçını ilgilendiren enfeksiyonlardır. Nezle, grip, sinüzit, farenjit, larenjit gibi.

Üst solunum yolu enfeksiyonu neden olur?

Genellikle kış aylarında olmakla beraber, her mevsimde görülebilen genellikle virüs ve bakteri kaynaklı hastalıklardır.

Üst solunum yolu enfeksiyonları tedavisi

Genellikle şikayetlere yönelik tedavidir. Burun açıcı spreyler, gargara, pastiller, ağrı kesiciler, ateş düşürücüler, iltihap önleyicilerle destek tedavisi sağlanır. İstirahat önerilir. Bakteriyel kaynaklı enfeksiyon durumunda ya da uzun süren komplikasyon gelişmiş enfeksiyonlarda antibiyotik kullanılır.

0282 726 0 555